NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

InnowacjeWszechstronny lekarz

W Łodzi testują jak zachować włosy pomimo chemioterapii

W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny testowane jest urządzenie do chłodzenia skóry głowy Paxman, zapobiegające wypadaniu włosów u pacjentów, którzy są poddawani chemioterapii. To obecnie jedyny szpital w województwie łódzkim, w którym można skorzystać z tego typu sprzętu.

fot. Szpital Specjalistyczny Brzeziny
Wypadanie włosów podczas chemioterapii to jeden z bardziej widocznych i stresujących skutków ubocznych leczenia choroby nowotworowej. Dlatego wynaleziono system chłodzenia skóry głowy, który ogranicza utratę włosów w trakcie terapii antynowotworowej.

Pacjent poddawany chemioterapii zakłada na głowę specjalnie skonstruowany silikonowy czepek, który – w kontrolowany, precyzyjny i bezpieczny sposób – obniża temperaturę skóry głowy. Powoduje to miejscowe zwężenie naczyń krwionośnych w powierzchniowej warstwie skóry głowy i redukuję przepływu krwi w tym obszarze. Dzięki temu utrudniony jest dostęp chemioterapeutyku do wrażliwych na jego działanie cebulek włosów, znacznie zmniejsza się jego destrukcyjny wpływ na cebulki. Można w ten sposób zredukować wypadanie włosów od 50 do 90 proc.

System, stosowany od ponad 20 lat, jest w całkowicie bezpieczny, łatwy i wygodny w użyciu, dobrze tolerowany przez pacjentów. Poprawia jakość ich życia w trakcie i po terapii, zmienia ich psychiczne nastawienia do leczenia, redukuje stres, co pomaga w walce z chorobą. Nie ma też obaw, że jego stosowanie ograniczy zasięg chemii konieczny w leczeniu choroby nowotworowej – chemioterapeutyk dotrze wszędzie tam, gdzie powinien być podany.

W naszym kraju pracuje obecnie 10 urządzeń do chłodzenia skóry głowy Paxman, na świecie ponad 2000. Szpital w Brzezinach, który ma własny Oddział Dziennej Chemioterapii, będzie testował dwa takie urządzenie. Jeśli placówka zdecyduje się, by je kupić, będzie pierwszą w regionie, w której ta usługa medyczna znajdzie się w standardowej, stałej ofercie.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZInnowacje

NIO w Gliwicach zastosował po raz pierwszy w Polsce radioterapię adaptacyjną

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym i jak do tej pory jedynym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter