W Meksyku urodziło się pierwsze dziecko, które ma materiał genetyczny trzech osób. Ta nowatorska metoda in vitro ma wyeliminować mitochondrialne choroby genetyczne.
Rodzice Abrahima, muzułmanie z Jordanii, starali się o dziecko od 20 lat. Kobieta czterokrotnie poroniła. W 2005 roku urodziła córeczkę i wtedy okazało się, że mutacja w mitochondrialnym DNA matki wywołuje ciężką chorobę tzw. zespół Leigha. Dziecko zmarło w wieku 8 lat. Drugie dziecko pary, cierpiące na to samo schorzenie – w wieku 8 miesięcy. Wtedy rodzice zwrócili się po pomoc do Johna Zhanga z nowojorskiej kliniki New Hope Fertility Center. Zhang skorzystał z nowej metody „trojga rodziców” – z komórki jajowej matki wyjęto jądro (pozostawiając mitochondria z wadliwym DNA) i umieszczono w komórce dawczyni ze zdrowymi mitochondriami. Komórkę zapłodniono nasieniem ojca. Tylko około 0,1 proc. DNA dziecka pochodzi od dawczyni. Kobieta, od której pochodzi mitochondrialne DNA, traktowana jest tak samo jak dawcy organów, a więc pozostanie anonimowa dla dziecka.
Kontrowersyjna technika, która pozwala rodzicom z rzadkimi mutacjami genetycznymi posiadać zdrowe potomstwo, jest jak na razie legalna wyłącznie w Wielkiej Brytanii.
Źródło: New Scientist