Przedstawiciele organizacji diabetologicznych i eksperci przedstawili dokument „Cukrzyca 2025. Strategia prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce”. Publikacja zawiera plan działań na najbliższe 10 lat, jaki powinien zostać wdrożony w Polsce w ramach strategii walki z epidemią cukrzycy.
Cukrzyca 2025 to projekt długofalowej strategii prewencji i leczenia cukrzycy w Polsce, który powstał z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej i Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą we współpracy z ekspertami, przedstawicielami środowisk naukowych i akademickich. Celem strategii jest wskazanie priorytetowych kierunków zmian, zmierzających w długofalowej perspektywie do poprawy wskaźników związanych z odsetkiem osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą, zmniejszenia ilości powikłań i poprawy jakości życia osób z cukrzycą, a także zmniejszenia odsetka osób umierających z powodu cukrzycy w Polsce.
10 priorytetowych obszarów
Projekt zakłada poprawę populacyjnych wskaźników zachorowalności na cukrzycę poprzez wdrożenie priorytetowych działań na trzech poziomach: profilaktyka cukrzycy, poprawa wyników leczenia cukrzycy i prewencja powikłań, wsparcie osób z cukrzycą w społeczeństwie. Założeniem strategii jest poprawa jakości opieki nad chorymi na cukrzycę, zwiększenie dostępności do nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych, poprawa świadomości i poziomu wiedzy o tej chorobie, co w konsekwencji powinno przełożyć się na wymierne oszczędności ekonomiczne.
Opracowanie przedstawia opis 10 priorytetowych wyzwań oraz działań obejmujących przeciwdziałanie cukrzycy w Polsce w perspektywie najbliższych dziesięciu lat. Proponowane rozwiązania oparte są na międzynarodowych wytycznych i innych podobnych opracowaniach wdrożonych w innych krajach. Projekt uwzględnia również polskie uwarunkowania i proponuje rozwiązania dostosowane do uwarunkowań ekonomicznych, społecznych i kulturowych.