NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Ministerialne wsparcie leczenia stopy cukrzycowej

Szpital Uniwersytecki w Krakowie otrzyma 200 tys zł na realizację ministerialnego programu dotyczącego leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej. Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie gabinetów oraz przeprowadzenie kursów i szkoleń, w tym e-learningu, dla lekarzy i pielęgniarek różnych specjalności.

Priorytetowym zadaniem Programu Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej jest redukcja liczby amputacji, inwalidztwa, przedwczesnych zgonów oraz poprawa jakości życia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej. fot. cm-uj.krakow.pl

Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie został wybrany do realizacji dwóch zadań programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia pn. „Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej na lata 2016-2018”.
Działający przy Oddziale Klinicznym Chorób Metabolicznych Gabinet Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej  pełni funkcję referencyjną w Małopolsce i przyjmuje pacjentów nie tylko z terenu Polski południowo-wschodniej, ale także innych regionów kraju. Rocznie udziela około 3,5 tys. porad i liczba ta stale rośnie. Pacjenci otoczeni są wielodyscyplinarną opieką, która obejmuje także konsultacje i leczenie chirurgiczne, angiologiczne i ortopedyczne.
Drugie działanie Programu Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia ZSC dotyczy przeprowadzenia kursów i szkoleń, w tym e-learningu, skierowanych do lekarzy i pielęgniarek różnych specjalności. Ich tematyka obejmuje prewencję, diagnostykę i terapię tego powikłania cukrzycy. Wsparcie finansowe z MZ umożliwiło zakup nowoczesnej platformy e-learningowej do wykorzystania przez specjalistów z różnych dziedzin.
Zespół stopy cukrzycowej jest poważnym powikłaniem cukrzycy. Występuje u ok. 6-10 proc. pacjentów z cukrzycą. Nieleczony prowadzi do nieodwracalnych zmian w kończynach dolnych, takich jak deformacje, utrata funkcji podporowych, przewlekłe, trudne do wyleczenia stany zapalne kości, zmiany martwicze i zgorzelinowe stopy. Przy braku odpowiedniej, nowoczesnej, wielodyscyplinarnej terapii prowadzi często do amputacji, a następnie do przedwczesnego zgonu chorego.
W Polsce przeprowadza się największą w Europie liczbę amputacji kończyn dolnych, w tym u chorych z cukrzycą. Właściwa profilaktyka i leczenie zachowawcze zespołu stopy cukrzycowej poprawiają zasadniczo rokowanie. Leczenie jest kosztowne, czasochłonne i wymaga interdyscyplinarnej opieki, jednak właściwie prowadzone zwykle przynosi dobre efekty.
Priorytetowym zadaniem Programu Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej jest redukcja liczby amputacji, inwalidztwa, przedwczesnych zgonów oraz poprawa jakości życia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej. W ciągu 3 lat Ministerstwo Zdrowia przeznaczy na realizację programu ok. 4 mln PLN.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem choroby

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter