NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Ministerialne wsparcie leczenia stopy cukrzycowej

Szpital Uniwersytecki w Krakowie otrzyma 200 tys zł na realizację ministerialnego programu dotyczącego leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej. Pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie gabinetów oraz przeprowadzenie kursów i szkoleń, w tym e-learningu, dla lekarzy i pielęgniarek różnych specjalności.

Priorytetowym zadaniem Programu Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej jest redukcja liczby amputacji, inwalidztwa, przedwczesnych zgonów oraz poprawa jakości życia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej. fot. cm-uj.krakow.pl

Oddział Kliniczny Chorób Metabolicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie został wybrany do realizacji dwóch zadań programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia pn. „Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej na lata 2016-2018”.
Działający przy Oddziale Klinicznym Chorób Metabolicznych Gabinet Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej  pełni funkcję referencyjną w Małopolsce i przyjmuje pacjentów nie tylko z terenu Polski południowo-wschodniej, ale także innych regionów kraju. Rocznie udziela około 3,5 tys. porad i liczba ta stale rośnie. Pacjenci otoczeni są wielodyscyplinarną opieką, która obejmuje także konsultacje i leczenie chirurgiczne, angiologiczne i ortopedyczne.
Drugie działanie Programu Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia ZSC dotyczy przeprowadzenia kursów i szkoleń, w tym e-learningu, skierowanych do lekarzy i pielęgniarek różnych specjalności. Ich tematyka obejmuje prewencję, diagnostykę i terapię tego powikłania cukrzycy. Wsparcie finansowe z MZ umożliwiło zakup nowoczesnej platformy e-learningowej do wykorzystania przez specjalistów z różnych dziedzin.
Zespół stopy cukrzycowej jest poważnym powikłaniem cukrzycy. Występuje u ok. 6-10 proc. pacjentów z cukrzycą. Nieleczony prowadzi do nieodwracalnych zmian w kończynach dolnych, takich jak deformacje, utrata funkcji podporowych, przewlekłe, trudne do wyleczenia stany zapalne kości, zmiany martwicze i zgorzelinowe stopy. Przy braku odpowiedniej, nowoczesnej, wielodyscyplinarnej terapii prowadzi często do amputacji, a następnie do przedwczesnego zgonu chorego.
W Polsce przeprowadza się największą w Europie liczbę amputacji kończyn dolnych, w tym u chorych z cukrzycą. Właściwa profilaktyka i leczenie zachowawcze zespołu stopy cukrzycowej poprawiają zasadniczo rokowanie. Leczenie jest kosztowne, czasochłonne i wymaga interdyscyplinarnej opieki, jednak właściwie prowadzone zwykle przynosi dobre efekty.
Priorytetowym zadaniem Programu Program Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej jest redukcja liczby amputacji, inwalidztwa, przedwczesnych zgonów oraz poprawa jakości życia pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej. W ciągu 3 lat Ministerstwo Zdrowia przeznaczy na realizację programu ok. 4 mln PLN.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
AktualnościKongresWszechstronny lekarz

„Perspektywy Medycyny” 2022: relacja z gali wręczenia nagród (foto)

Gala wręczenia nagród 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2022 odbyła się 17 kwietnia w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. To ważne wydarzenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter