NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko

„Dzieci z niepełnosprawnością wymagają szczególnej opieki i troski. Są mniej samodzielne od pełnosprawnych rówieśników, zaś w czasie choroby wymagają często stałej opieki ze strony rodzica – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i zwraca się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej o dokonanie analizy uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem, określonych w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Uwagę Rzecznika zwrócił problem związany z zasiłkiem opiekuńczym na dziecko.

Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, iż mimo obowiązujących w Polsce przepisów rangi międzynarodowej oraz krajowej dotyczących opieki nad dzieci z niepełnosprawnością, nadal brakuje kompleksowej ochrony dziecka w zakresie wymiaru czasowego przeznaczonego na opiekę ze strony rodzica.

Zgodnie z przepisami (art. 32 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy) zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki w wymiarze 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad dzieckiem do 8 lat oraz dzieckiem do lat 14. W sytuacji kiedy dziecko ukończy 14 lat jest traktowane jako „inny chory członek rodziny”, a na opiekę nad „innym chorym członkiem rodziny” przysługuje zasiłek opiekuńczy przez okres 14 dni w roku kalendarzowym.

Rzecznik wskazał, że dziecko, które ukończy 14 lat, w świetle ustawy jest traktowane jako „inny chory członek rodziny”, na które przysługuje jedynie 14 dni zasiłku opiekuńczego w roku. Ustawodawca określając kryterium czasu i wieku przy wypłacie zasiłku opiekuńczego nie uwzględnił sytuacji chorych dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 14 lat. W opinii Rzecznika Praw Dziecka 14-dniowy wymiar opieki nad dzieckiem w skali roku jest zdecydowanie niewystarczający, a zwłaszcza gdy mowa jest o dzieciach z niepełnosprawnością.

W ocenie Rzecznika uregulowania prawne dotyczące świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego na rzecz małoletnich dzieci z niepełnosprawnością, które ukończyły 14 lat, powinny doczekać się zmian legislacyjnych. Obowiązujące uregulowania prawne nie gwarantują dostatecznej opieki dziecku w czasie choroby. Dotyczy to zwłaszcza dziecka z niepełnosprawnością. Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko z niepełnosprawnością, które ukończyło 14 lat powinien przysługiwać na dłuższy okres.

źródło: http://brpd.gov.pl

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Gliwice: Narodowy Instytut Onkologii w innowacyjnym projekcie unijnym

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z 14 realizatorów innowacyjnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego…
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter