NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Słodycze w ciąży? Twoje dziecko może mieć alergię!

Duże ilości cukru spożywanego w ciąży zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u potomstwa. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badanie na 9000 kobiet. Wykazano, że u kobiet, które spożywały duże ilości cukru w ciąży ryzyko wystąpienia astmy alergicznej u dziecka było dwukrotnie większe niż u ciężarnych, które konsumowały niewielkie ilości cukru.

Naukowcy odkryli związek między spożyciem cukru a wystąpieniem astmy jest konsumpcja dużej ilości fruktozy, fot. pixabay.com

Seif Shaheen z Uniwersytetu Londyńskiego uważa, że nie można uznać spożycia dużej ilości cukru w ciąży za główną przyczynę występowania alergii bądź astmy alergicznej u dzieci. Jednak ze względu na  styl odżywiania popularny  na Zachodzie, należy uważnie badać tę hipotezę.

Teorią mogącą sugerować związek między spożyciem cukru a wystąpieniem astmy jest konsumpcja  dużej ilości fruktozy, która przyczynia się do odpowiedzi immunologicznej organizmu. W konsekwencji dochodzi do rozwinięcia się zapalenia płuc.

Zdaniem innego specjalisty, dr Sheena Cruickshank z Uniwersytetu w Manchesterze, kolejne badania powinny uwzględniać różne czynniki ryzyka wywołujące alergię u dzieci, m.in.: zetknięcie się z drobnoustrojami, czy rodzaj pitego mleka. Z pewnością pozwoli to na lepsze zweryfikowanie związku między dietą kobiety ciężarnej a wystąpieniem alergii u potomstwa.

Źródło:newscientist.com

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nowa era w diagnostyce i leczeniu raka płuca

– W listopadzie, który jest Światowym Miesiącem Świadomości Raka Płuca, przypominamy o kluczowej roli profilaktyki i wczesnej diagnozy. Rak płuca nazywany jest…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja, czyli choroba kruchych kości

To rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U…
PACJENTPoradnia

Czy Polacy jedzą jabłka? Są przecież zdrowe

– Tendencja spadkowa w spożyciu jabłek w Polsce może wynikać z obecności na rynku krajowym coraz większej liczby innych owoców, w tym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter