NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Porozmawiaj o HIV

W najbliższą sobotę, 15 września w Warszawie od godziny 13.00 do 17.00 każdy, kto będzie chciał dowiedzieć się więcej o HIV może porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się edukacją seksualną i profilaktyką.

Happening edukacyjny „Miasto uczy” to trzy strefy przed Metrem Centrum prowadzone przez specjalistów ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, którzy będą edukować młodzież i młodych dorosłych na temat HIV. W Strefie Doradcy edukatorzy będą ekspresowo dzieli się informacjami i ulotkami z osobami, które nie mają czasu na dłuższą rozmowę. W Strefie Eksperta, na osobności i w spokoju, można będzie porozmawiać ze specjalistą i terapeutą. Z kolei Strefa Młodych grami i zabawami edukacyjnymi ugości dzieci, których rodzice zechcą skorzystać z pozostałych części happeningu. Kolejna edycja tej akcji odbędzie się 6 października w tym samym miejscu i o tej samej godzinie. Kampania finansowana jest z grantu otrzymanego przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Takie akcje są niezwykle ważne, ponieważ liczba nowo wykrywanych zakażeń rośnie w Polsce z roku na rok coraz szybciej. W 2017 roku zarejestrowano 1526 nowych zakażeń HIV, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednich latach. Aż 120 osób zachorowało na AIDS, a 24 zmarły – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Około 70 proc. zakażeń wykrywa się u osób młodych – w wieku 20-39 lat. To przede wszystkim dla nich Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy przygotowało projekt „Miasto uczy”.

„HIV jest najgroźniejszy, kiedy pozostaje niewykryty, a co najmniej 50 proc. osób zakażonych nie wie, że żyją z tym wirusem. Dzieje się tak, kiedy lekceważymy ryzyko i uważamy, że HIV to problem innych, a nie nasz. Projekt edukacyjny „Miasto uczy” mówi o zdrowym stylu życia, którego niezbędnym elementem jest wiedza o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, o tym, czy ma się ryzyko zakażenia HIV i kiedy warto zrobić test na obecność wirusa. Naszym celem jest dostarczenie osobom młodym, skłonnym do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych wiedzy o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i zmniejszenie liczby nowych zakażeń” – mówi Robert Piotr Łukasik, koordynator projektu i prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

„Co roku odnotowuje się ponad 100 zachorowań na AIDS i zgony z tego powodu, choć od połowy lat 90. w Polsce bezpłatnie dostępne są leki, które hamują rozwój zakażenia HIV i pozwalają żyć z nim w zdrowiu do późnej starości. Umiemy skutecznie pomagać osobom seropozytywnym. Powinniśmy dziś rozmawiać raczej o profilaktyce oraz bezpiecznym w długim terminie leczeniu HIV niż o AIDS, którego można relatywnie łatwo uniknąć. Mam nadzieję, że projekt „Miasto uczy” przyczyni się do osiągnięcia tego celu” – podsumował Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

#Ucho2024, #IEB2024 i #ICHM7

Specjaliści z całego świata przyjechali do Polski, by wymieniać się doświadczeniami i czerpać wiedzę od innych. 15-17 września 2024 roku w Światowym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Masz szumy uszne? 26 października bądź z nami online!

W dniu 26 października 2024 roku odbędzie się Konferencja dla osób z szumami usznymi i obniżoną tolerancją na dźwięki, organizowana przez Światowe…
PACJENTAktualności

Mapa ośrodków b.5 dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Od 1 października 2024 w ramach refundacji dostępna jest immunoterapia w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter