NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Porozmawiaj o HIV

W najbliższą sobotę, 15 września w Warszawie od godziny 13.00 do 17.00 każdy, kto będzie chciał dowiedzieć się więcej o HIV może porozmawiać ze specjalistami zajmującymi się edukacją seksualną i profilaktyką.

Happening edukacyjny „Miasto uczy” to trzy strefy przed Metrem Centrum prowadzone przez specjalistów ze Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy, którzy będą edukować młodzież i młodych dorosłych na temat HIV. W Strefie Doradcy edukatorzy będą ekspresowo dzieli się informacjami i ulotkami z osobami, które nie mają czasu na dłuższą rozmowę. W Strefie Eksperta, na osobności i w spokoju, można będzie porozmawiać ze specjalistą i terapeutą. Z kolei Strefa Młodych grami i zabawami edukacyjnymi ugości dzieci, których rodzice zechcą skorzystać z pozostałych części happeningu. Kolejna edycja tej akcji odbędzie się 6 października w tym samym miejscu i o tej samej godzinie. Kampania finansowana jest z grantu otrzymanego przez Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Takie akcje są niezwykle ważne, ponieważ liczba nowo wykrywanych zakażeń rośnie w Polsce z roku na rok coraz szybciej. W 2017 roku zarejestrowano 1526 nowych zakażeń HIV, czyli o 20 proc. więcej niż w poprzednich latach. Aż 120 osób zachorowało na AIDS, a 24 zmarły – wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Około 70 proc. zakażeń wykrywa się u osób młodych – w wieku 20-39 lat. To przede wszystkim dla nich Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy przygotowało projekt „Miasto uczy”.

„HIV jest najgroźniejszy, kiedy pozostaje niewykryty, a co najmniej 50 proc. osób zakażonych nie wie, że żyją z tym wirusem. Dzieje się tak, kiedy lekceważymy ryzyko i uważamy, że HIV to problem innych, a nie nasz. Projekt edukacyjny „Miasto uczy” mówi o zdrowym stylu życia, którego niezbędnym elementem jest wiedza o bezpieczniejszych zachowaniach seksualnych, o tym, czy ma się ryzyko zakażenia HIV i kiedy warto zrobić test na obecność wirusa. Naszym celem jest dostarczenie osobom młodym, skłonnym do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych wiedzy o zakażeniach przenoszonych drogą płciową i zmniejszenie liczby nowych zakażeń” – mówi Robert Piotr Łukasik, koordynator projektu i prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

„Co roku odnotowuje się ponad 100 zachorowań na AIDS i zgony z tego powodu, choć od połowy lat 90. w Polsce bezpłatnie dostępne są leki, które hamują rozwój zakażenia HIV i pozwalają żyć z nim w zdrowiu do późnej starości. Umiemy skutecznie pomagać osobom seropozytywnym. Powinniśmy dziś rozmawiać raczej o profilaktyce oraz bezpiecznym w długim terminie leczeniu HIV niż o AIDS, którego można relatywnie łatwo uniknąć. Mam nadzieję, że projekt „Miasto uczy” przyczyni się do osiągnięcia tego celu” – podsumował Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter