NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Skonsultuj cukrzycę z farmaceutą

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. IDF) i Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO). Data nie jest przypadkowa – 14 listopada przypada bowiem rocznica urodzin Fredericka Bantinga, który wraz z Charlesem Bestem odkrył insulinę w 1922 r. W związku z tym wydarzeniem Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji zaprasza na coroczną akcję profilaktyczną “Skonsultuj z Farmaceutą – Cukrzyca”.

Celem opieki farmaceutycznej w cukrzycy jest prawidłowo prowadzona farmakoterapia, ale także profilaktyka i odpowiednio wczesne wykrycie choroby. Szacuje się, że do 2030 r. na świecie będzie nawet 522 milionów chorych. Co my, jako przyszli farmaceuci, możemy zrobić, aby zapobiec temu niepokojącemu trendowi? 17. listopada w 9 miastach Polski organizujemy akcję profilaktyczną, podczas której będziemy uświadamiać społeczeństwo na tematy diabetologiczne. Naszymi wolontariuszami będą m.in. farmaceuci, studenci farmacji, pielęgniarstwa, analityki medycznej, medycyny. Do ich zadań będzie należeć:

  • Pomiar poziomu glikemii
  • Pomiar ciśnienia tętniczego
  • Analiza składu ciała
  • Pomiar zawartości tkanki tłuszczowej.

Każdy pacjent będzie mógł skonsultować swoje wyniki z odpowiednio wykształconą kadrą medyczną. Zachęcamy wszystkich do odwiedzania naszych stanowisk, a w szczególności osoby z grup ryzyka: osoby otyłe, o małej aktywności fizycznej, z chorobami układu krążenia, kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników oraz te, które urodziły dziecko o masie powyżej 4 kilogramów.

Zapraszamy również na organizowaną równocześnie akcję “Zdrowie pod kontrolą” organizowaną przez studentów z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland. Od 12 do 17 listopada br. w 16 największych miastach Polski będą oni przeprowadzali badania profilaktyczne oraz edukowali na temat tego, jak ważna jest profilaktyka wielu chorób m.in. nowotworów szyjki macicy i jąder, a także o tym dlaczego warto rzucić palenie oraz w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter