NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

MZ zwiększa liczbę wskazań do zastosowania terapii protonowej

Ministerstwo Zdrowia planuje dodać do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego cztery nowe wskazania z zakresu terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych w okolicy głowy i szyi poza narządem wzroku.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano uwzględnienie w wykazie świadczeń gwarantowanych i objęcie finansowaniem terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku w 4 wskazaniach dotychczas nieobjętych finansowaniem ze środków publicznych, tj.:

  • nowotwory wieku dziecięcego podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej: struniak lub chrzęstniakomięsak (ICD-10: C41);
  • nowotwory wieku dorosłego o lokalizacji okołooponowej, podstawy czaszki i okolicy przykręgosłupowej: mięsaki tkanek miękkich i kości (ICD-10: C41 lub C49);
  • rak gruczołowo-torbielowaty gruczołów ślinowych (ICD-10: C06) wymagający radioterapii w okolicy podstawy czaszki – stan po leczeniu operacyjnym i brak możliwości leczenia operacyjnego guza pierwotnego lub wznowy;
  • nawrót miejscowy nowotworów obszaru głowy i szyi po radykalnej radioterapii wymagający ponownego napromieniania z intencją radykalną (ICD-10: C07, C08, C09, C10, C11).

Objęcie finansowaniem terapii protonowej, szczególnie w populacji młodych osób, zapewnia możliwość redukcji dawki promieniowania na zdrowe tkanki. Takie podejście ma zdrowotne konsekwencje w populacji osób młodych, gdyż możliwość wybiórczej ochrony narządów krytycznych w określonym obszarze daje możliwość zmniejszenia ryzyka odległych następstw promieniowania.

Protonoterapia jest metodą stosunkowo nową, bardzo kosztowną, w stosunku do której cały czas prowadzone są badania o charakterze eksperymentów medycznych mające na celu określenie jej skuteczności. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje rozwój tej technologii i dostępności dowodów naukowych.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter