NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

MZ zwiększa liczbę wskazań do zastosowania terapii protonowej

Ministerstwo Zdrowia planuje dodać do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego cztery nowe wskazania z zakresu terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych w okolicy głowy i szyi poza narządem wzroku.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano uwzględnienie w wykazie świadczeń gwarantowanych i objęcie finansowaniem terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku w 4 wskazaniach dotychczas nieobjętych finansowaniem ze środków publicznych, tj.:

  • nowotwory wieku dziecięcego podstawy czaszki i okolicy okołordzeniowej: struniak lub chrzęstniakomięsak (ICD-10: C41);
  • nowotwory wieku dorosłego o lokalizacji okołooponowej, podstawy czaszki i okolicy przykręgosłupowej: mięsaki tkanek miękkich i kości (ICD-10: C41 lub C49);
  • rak gruczołowo-torbielowaty gruczołów ślinowych (ICD-10: C06) wymagający radioterapii w okolicy podstawy czaszki – stan po leczeniu operacyjnym i brak możliwości leczenia operacyjnego guza pierwotnego lub wznowy;
  • nawrót miejscowy nowotworów obszaru głowy i szyi po radykalnej radioterapii wymagający ponownego napromieniania z intencją radykalną (ICD-10: C07, C08, C09, C10, C11).

Objęcie finansowaniem terapii protonowej, szczególnie w populacji młodych osób, zapewnia możliwość redukcji dawki promieniowania na zdrowe tkanki. Takie podejście ma zdrowotne konsekwencje w populacji osób młodych, gdyż możliwość wybiórczej ochrony narządów krytycznych w określonym obszarze daje możliwość zmniejszenia ryzyka odległych następstw promieniowania.

Protonoterapia jest metodą stosunkowo nową, bardzo kosztowną, w stosunku do której cały czas prowadzone są badania o charakterze eksperymentów medycznych mające na celu określenie jej skuteczności. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje rozwój tej technologii i dostępności dowodów naukowych.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Czas na przesiew noworodków w kierunku chorób lizosomalnych

Polska jest jednym z europejskich liderów w zakresie badań przesiewowych noworodków – obecnie obejmują one aż 30 jednostek chorobowych, co plasuje nasz…
Co? Gdzie? Kiedy?AktualnościKongres

Senator Beata Małecka-Libera: Łączymy siły

– Jestem bardzo zaszczycona i wzruszona, bo profilaktyka zawsze była niszowa, a teraz wreszcie staje się priorytetem. I za to wszystkim bardzo…
AktualnościPACJENT

Choroby rzadkie – nie wystarczy plan, potrzebna jest ustawa

O wyzwaniach, z jakimi mierzą się pacjenci i ich rodziny, ostatnio dużo mówiło się w związku z Dniem Chorób Rzadkich przypadającym ostatniego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter