NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Ablacja z wykorzystaniem nowej generacji cewników chłodzonych

W dniach 20-21 stycznia w kierowanej przez Prof. Grzegorza Opolskiego I Katedrze i Klinice Kardiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyły się pierwsze w Polsce zabiegi ablacji podłoża zaburzeń rytmu serca z wykorzystaniem nowej generacji cewników chłodzonych.

Zabiegi zostały przeprowadzone w ramach programu External Evaluation, do którego zaproszono dotychczas 20 ośrodków z Europy.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest uznaną i powszechnie stosowaną metodą leczenia zaburzeń rytmu serca. W trakcie dużej części zabiegów wykorzystywane są cewniki, których końcówka jest chłodzona za pomocą płynu (sól fizjologiczna), co ogranicza możliwość wiarygodnego odczytu temperatury skorelowanej z temperaturą uszkadzanej tkanki.

Podczas zabiegów wykorzystano chłodzone cewniki ablacyjne z możliwością pracy w trybie kontroli temperatury oraz dynamicznej regulacji chłodzenia (QdotMicro; Biosense Webster). Rozwiązanie to ma za zadanie zwiększenie bezpieczeństwa przeprowadzanych zabiegów.

W pierwszych zabiegach udział wzięły zespoły: dr. Piotra Lodzińskiego w składzie – dr Michał Peller, dr hab. Paweł Balsam (zabiegi odbyły się w Oddziale Elektrokardiologii) oraz dr. hab. Edwarda Koźluka w składzie – dr Agnieszka Piątkowska, dr Dariusz Rodkiewicz oraz piel. Anna Kawa, Bartłomiej Kuć, technik Anna Grodzicka.

Powiązane artykuły
KongresInnowacje

V debata rektorów uczelni niemedycznych

„Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w medycynie i ochronie zdrowia” to temat niezwykle ciekawej dyskusji, która odbyła się 18 listopada 2022 roku podczas drugiego…
InnowacjeŻyj zdrowo

Immunologia a starzenie się mięśni

Wraz ze starzeniem się organizmu mięśnie tracą zdolność do regeneracji. Nowe badanie przeprowadzone przez Joanę Neves i Pedro Sousa-Victora, liderów grupy w…
InnowacjeAktualności

Sztuczna inteligencja kontra nowotwory

Wykorzystując sztuczną inteligencję, naukowcy odkryli, jak w mniej niż 90 sekund badać mutacje genetyczne w nowotworowych guzach mózgu. Badacze mają nadzieję, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *