NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Akcja NEFROTEST dla zdrowia nerek w Proszowicach.

Ogólnopolska kampania społeczna dla zdrowia nerek zagości w Proszowicach. W sobotę, 13 stycznia 2018 roku mieszkańcy Proszowic i okolic będą mogli przekonać się czy ich nerki pracują prawidłowo. W tej chwili szacuje się, że problemy z nerkami w Polsce ma około 10-12% dorosłych. To daje liczbę nawet ponad czterech milionów Polaków. Inne szacunki mówią, że ten problem może dotykać co szóstą osobę w naszym kraju.

„Mieszkańcy Proszowic i okolic mają okazję by bezpłatnie zbadać nerki. Mimo, że na co dzień nie mówi się często o ich chorobach, to jest to poważny problem. Niszczą one nerki podstępnie, po cichu. Schorzenie nerek przez wiele lat, nawet 20 czy 30, może nie dawać widocznych objawów. Niestety, mimo XXI wieku, ciągle jeszcze zdarza się, że pacjent zaraz po diagnozie, trafia na stację dializ, gdzie musimy ratować jego życie przy użyciu tzw. sztucznej nerki” – mówi dr Agnieszka Pardała, nefrolog, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach.

Dziś stale dializowanych w Polsce jest około dwudziestu tysięcy pacjentów. Tylko w tym roku, 4 tysiące osób po raz pierwszy siądzie na fotelu do dializ, by ratować swoje życie. Połowa z nich nigdy wcześniej nie leczyła się na nerki. Część z nich mogła uchronić się przed tą terapią lub znacznie opóźnić jej rozpoczęcie – wystarczyłyby okresowe badania krwi i moczu. Warto pamiętać, że choroby nerek są ściśle związane z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, a wraz z rozwojem cywilizacyjnym mamy epidemię tych chorób. Winny jest niezdrowy styl życia – stres, złe odżywianie oparte na produktach z dużą zawartością soli i cukru, brak ruchu oraz palenie papierosów. „Często powtarzam, że leczenie na etapie, kiedy nefrolog jest jeszcze w stanie pomóc chorym na tyle, by zapobiec lub opóźnić konieczność dializoterapii, jest niedoceniane, głównie przez brak cyklicznych badań pod kątem chorób nerek” – mówi dr Agnieszka Pardała.

Kampania NEFROTEST, polegająca m.in. na przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej, ale też przede wszystkim na wykonaniu bezpłatnych badań mieszkańców, stara się tę lukę wypełnić.

„Nasze badania przeznaczone są dla mieszkańców regionu od 45. roku życia” – mówi Joanna Lulkowska, pielęgniarka oddziałowa z Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach – „a wynika to z tego, że nerki starzeją się tak samo jak inne organy, stąd darmowe badania przede wszystkim dla tej grupy wiekowej, zagrożonej chorobami nerek w największym stopniu” – dodaje pielęgniarka.

Dla uniknięcia kolejek i sprawnego przebiegu akcji organizatorzy zaplanowali telefoniczną rejestrację na badania. „Aby wziąć udział w bezpłatnym pobraniu krwi trzeba się wcześniej zapisać, w tym roku mamy 200 miejsc na badania” – mówi Joanna Lulkowska –„Telefoniczną rejestrację przeprowadzimy 8 i 9 stycznia (poniedziałek i wtorek), w godzinach od 10.00 do 15.00, pod numerami telefonów: 516 07 05 07 lub 516 05 07 05. A potem wszystkie zarejestrowane osoby zapraszamy 13 stycznia (w sobotę) do Centrum Dializ Fresenius przy ulicy Szpitalnej 9 w Proszowicach, 300 m od szpitala, po przeciwnej stronie ulicy, za przedszkolem” – dodaje Joanna Lulkowska

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ, oddziałów nefrologicznych i poradni w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Proszowicach. Proszowice to już 69. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od inauguracji akcji w 2010 roku, przebadano ponad 46 tysięcy osób. W Proszowicach badania swoim patronatem objęli: ks. Jan Piotrowski – Biskup Kielecki, Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski, Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Grzegorz Pióro – Starosta Proszowicki, Grzegorz Cichy – Burmistrz Proszowic oraz Janina Dobaj – Dyrektor Szpitala Powiatowego w Proszowicach. Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie Proszowic udzielił prof. dr hab. n. med. Marek Kuźniewski – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

Powiązane artykuły
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
PACJENTAktualności

(P)okaż serce: wszystko o nowotworach dziecięcych

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, 59%…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Sprawdź, czy masz jaskrę. Połowa Polaków nie jest zdiagnozowana

Ruszyła rejestracja gabinetów i poradni okulistycznych do VIII edycji akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. Niebawem ruszy też diagnostyka pacjentów. Zgłaszanie placówek trwa do 1…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter