NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Aktywni diabetycy stawiają na dłuższe życie z cukrzycą

Leczenie cukrzycy to nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, ale także skuteczna walka z chorobami sercowo-naczyniowymi, które stanowią istotną przyczynę przedwczesnej śmierci pacjentów z cukrzycą.

fot. archiwum

W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. Nieleczona lub niewłaściwie kontrolowana choroba wiąże się z uszkodzeniem czynności narządów, przede wszystkim oczu, nerek, serca oraz naczyń krwionośnych. Jej najgroźniejsze konsekwencje to m.in. utrata wzroku (retinopatia cukrzycowa) i niewydolność nerek (nefropatia), ale także zawał serca i udar mózgu, na które cukrzycy narażeni są dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe.

Szacuje się, że łącznie na świecie jest 415 milionów dorosłych osób z cukrzycą. Około 80 proc. tej populacji stanowią chorzy na cukrzycę typu 2, która coraz częściej dotyka zarówno ludzi młodych jaki i dzieci.

„Cukrzyca jest chorobą przewlekłą. Dzięki jej prawidłowej kontroli i leczeniu pacjent może osiągnąć nie tylko satysfakcjonującą jakość swojego życia, lecz przede wszystkim uniknąć bardzo poważnych, groźnych dla życia powikłań, takich jak, zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. U zdrowych osób, z kolei, regularna kontrola poziomu glukozy we krwi, dobrze zbilansowana dieta oraz aktywny styl życia pomogą zapobiec rozwinięciu się cukrzycy typu 2, na którą zapadalność lawinowo rośnie – mówi dr hab. n. med. Janusz Krzymień z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Team „Aktywni z Cukrzycą” zrzesza chorych z różnych grup zawodowych i ze wszystkimi typami cukrzycy. Główną ideą działań grupy jest edukacja dotycząca samej choroby oraz promocja szeroko rozumianej aktywności, zarówno sportowej jak i społeczno-zawodowej. Wśród członków grupy znajdują się sportowcy amatorzy, którzy na co dzień udowadniają, że prawidłowe leczenie i prowadzenie prozdrowotnego stylu życia to recepta na dłuższe życie z cukrzycą.

„Stale szukam nowych wyzwań. Każdego dnia udowadniam, że dobra organizacja i silna motywacja pomagają. Cukrzyca nie musi stanowić przeszkody w realizacji zamierzeń” – mówi Eugeniusz Śnieżko, pomysłodawca „Aktywnych z cukrzycą”. „Dla całego naszego zespołu cukrzyca jest najlepszym motywatorem. Stworzyliśmy unikatową grupę sportowców-amatorów diabetyków, którzy pokazują innym, że jedyne ograniczenia to te, które sami tworzymy w naszej głowie.” – dodaje Eugeniusz Śnieżko.

„Aktywni z cukrzycą” biorą udział w biegach krótko i długodystansowych oraz triathlonach na dystansach od 1/8 Ironman do 1/2 IM, czyli 1900 metrów pływania na wodach otwartych, 90 km jazdy rowerem i półmaraton – 21km biegu w jednym. W ramach swojej działalności „Aktywni z cukrzycą” realizują różnego rodzaju projekty edukacyjne uświadamiające m.in. jak rozpoznać czynniki ryzyka cukrzycy i którzy chorzy powinni częściej zgłaszać się na badania kontrolne.

„Cukrzyca to powszechna choroba. Znam wiele dorosłych osób, które mają cukrzycę typu 2. Znałam je jeszcze zanim zachorowały i mogę powiedzieć, że choroba znacznie zmieniła ich życie. Wiem, że cukrzyca naprawdę utrudnia normalne funkcjonowanie i nieleczona niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. A przecież można się przed tym uchronić! Wczesne wykrycie choroby pozwala na uniknięcie groźnych powikłań zdrowotnych. Dlatego też mam nadzieję, że biorąc udział w akcji „Aktywnych z cukrzycą” uda mi się zachęcić Polaków, aby nie tylko byli aktywni fizycznie, ale także poddawali się podstawowym badaniom medycznym, a przede wszystkim regularnie sprawdzali poziom cukru we krwi” – mówi Dorota Gardias, która zaangażowała się w akcję edukacyjną z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.

Więcej na http://www.aktywnizcukrzyca.pl/

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Jak pokolenie Z utrzymuje work-life balance

Młodzi pracujący mają coraz większą świadomość, jak ważne jest zachowanie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem osobistym. Badania pokazują, że pokolenie Z…
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter