NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Antybiotyki a choroby reumatoidalne

U dzieci leczonych antybiotykami wykryto blisko dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – donoszą na łamach Pediatrics amerykańscy badacze.

fot. „Newborn Examination 1967” by Nevit Dilmen – Own work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Blisko jedna czwarta przepisywanych dzieciom antybiotyków ordynowana jest niepotrzebnie. Co więcej nadmierna ekspozycja na antybiotyki może nieść za sobą poważne konsekwencje – dowodzą badania naukowe.

Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane blisko 450 tys. dzieci zarejestrowanych w bazie The Health Improvement Network (THIN). W grupie tej u 152 pacjentów rozpoznano młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, które po wnikliwej analizie m.in. rozwoju innych chorób autoimmunologicznych oraz historii leczenia (tj. liczby przebytych zakażeń poddawanych antybiotykoterapii), powiązano z przyjmowanymi w przeszłości antybiotykami. Badacze, którzy koordynowali prace nad projektem, przyznali, iż większość przypadków dotyczyła infekcji górnych dróg oddechowych. Co więcej nie znaleziono korelacji, która wskazywałaby, że leczenie środkami przeciwwirusowymi oraz przeciwgrzybiczymi może wpływać na rozwój młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów. Jest to istotne, gdyż dzieci chorujące na MIZS mają słabiej pracujący układ immunologiczny, w efekcie częściej zapadają na infekcje bakteryjne co powoduje w efekcie konieczność stosowania antybiotyków.

Źródło: Antibiotic Exposure and Juvenile Idiopathic Arthritis: A Case–Control Study Pediatrics peds.2015-0036; published ahead of print July 20, 2015, doi:10.1542/peds.2015-0036 

Powiązane artykuły
PoradniaPACJENT

Czy posiadanie psa może poprawić zdrowie?

Czy czworonożny przyjaciel może na co dzień mieć pozytywny wpływ na stan naszego życia i zdrowia? Okazuje się, że tak! O tym,…
PACJENTPoradnia

Reaguj: w leczeniu udarów mózgu bezcenny jest czas

Udary są problemem nie tylko medycznym, ale również społecznym i ekonomicznym. Szacuje się, że aż 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru,…
PoradniaPACJENT

Miażdżyca w 60% przypadków może mieć podłoże genetyczne

Choroby układu krążenia o podłożu miażdżycowym są odpowiedzialne za jedną trzecią zgonów na całym świecie. Jak sprawdzić, czy jesteś zagrożony? Miażdżyca, charakteryzująca…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter