NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

Aplikacja umożliwi diagnostykę chorób otępiennych i zaburzeń poznawczych

Przebadano już ponad 250 pacjentów. Wstępne wyniki sugerują, że dzięki AI można wykryć objawy otępienia, w tym chorobę Alzheimera, nawet na kilka lat przed wystąpieniem objawów klinicznych. To wynik wieloletnich badań naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz informatyków, programistów i inżynierów.

Test trwa chwilę. Wystarczy przez pięć sekund głośno wymawiać głoskę „a”, by po 2-3 minutach uzyskać wynik. – Wykorzystujemy sztuczną inteligencję oraz najnowsze rozwiązania w zakresie przetwarzania dźwięku do wczesnej diagnostyki chorób otępiennych i zaburzeń poznawczych. Główną ideą aplikacji jest ułatwienie pacjentowi dostępu do badań, dzięki którym jak najszybciej trafi do specjalistów. Umożliwi to aplikacja, którą będzie można zainstalować w telefonie i nawet samemu wykonać test – mówi dr Elżbieta Trypka, prof. UMW z Katedry i Kliniki Psychiatrii. –Nasz test jest nieinwazyjny, czuły i trafny. Algorytm skupia się na wykrywaniu łagodnych zaburzeń poznawczych, stanu przedklinicznego – dodaje.

dr Elżbieta Trypka, prof. UMW z Katedry i Kliniki Psychiatrii

Jedną z najwcześniejszych zmian życiowych, obserwowaną w początkowych stadiach otępienia, jest zmiana w narządach zmysłu, a także głosu. Demencja może wpływać na zdolność mózgu do przetwarzania i wytwarzania mowy, a kontrola nad mięśniami zaangażowanymi w wytwarzanie mowy upośledzona, co manifestuje się podczas artykułowania samogłosek. Kiedy pacjent wypowiada pojedyncze samogłoski, pojawiają się subtelne zmiany w jakości głosu, jego wysokości, głośności i czasie trwania. Test i aplikacja będą w stanie takie objawy wychwycić.

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 50 milionów ludzi na całym świecie choruje na choroby otępienne, w tym chorobę Alzheimera. Każdego roku odnotowuje się 10 milionów nowych przypadków i szacuje się, że w ciągu jednego pokolenia liczba tych przypadków na świecie zwiększy się ponad trzykrotnie. WHO szacuje, że demencja kosztuje gospodarkę na całym świecie około 1,3 biliona dolarów rocznie.

Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie podaje, że światowa populacja osób 65+ przekroczyła już 600 mln, a w roku 2040 liczba chorych z otępieniem może sięgnąć nawet 80 mln. Choroba Alzheimera (AD) występuje u 5–7 proc. osób po 65. r.ż, a jej rozpowszechnienie podwaja się od 65. r.ż. co 5 lat. Proces starzenia się społeczeństwa dotyczy również Polski, a liczbę̨ chorych z AD można oszacować na ok. 0,4 mln. „Otępienie dotyka nie tylko pacjenta, ale całą jego rodzinę. Chory wymaga opieki często przez całą dobę, czemu towarzyszy przewlekły stres i wyczerpanie opiekuna. Od momentu rozpoznania lekarskiego, tryb życia opiekuna ulega zwykle diametralnej zmianie. W miarę postępu choroby pacjent jest coraz mniej samodzielny w zakresie samoobsługi i coraz bardziej bezkrytyczny do swoich zaburzonych zachowań. Staje się coraz silniej zależny od opiekuna. Bez czynnego udziału opiekuna nie można skutecznie prowadzić długoterminowej terapii” – podkreślają eksperci PTA.

Pozostaje mieć nadzieję, że narzędzie opracowywane przez naukowców z UMW spełni pokładane w nim nadzieje i będzie dostępny w nieodległej przyszłości.

Więcej informacji 👉 https://tiny.pl/d568t

Źródło: umw.edu.pl
Foto: umw.edu.pl

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
LEKARZInnowacje

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) a uszkodzenie wątroby

Międzynarodowe badanie wykazało, że osoby żyjące z chorobą neurodegeneracyjną rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) są bardziej narażone na rozwój stłuszczenia wątroby, co sugeruje,…
LEKARZWszechstronny lekarz

Związek między częstotliwością wypróżnień a ogólnym stanem zdrowia

Zespół badawczy kierowany przez Institute for Systems Biology (ISB) przeanalizował dane kliniczne, dotyczące stylu życia i dane multiomiczne (złożonej analizy danych klinicznych)…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *