NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Aplikuj o stypendium Programu Fulbrighta

Wystartowała rekrutacja do trzech programów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta: dla zainteresowanych rozpoczęciem studiów w USA, dla doktorantów oraz dla pracowników uczelni.

 

O stypendia Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta mogą się starać osoby biegle znające język angielski. Autorzy pomysłów na badania będą musieli przekonać komisję, że w USA zdobędą niezbędne doświadczenie do kontynuowania nauki w Polsce, zbiorą świetne materiały do pracy doktorskiej i wykorzystają technologie dostępne w laboratoriach amerykańskich uczelni.

Nabór wniosków na wyjazd do USA w roku akademickim 2019/2020 trwa od 2 lutego. Każdego roku Komisja Fulbrighta przyznaje ponad 100 stypendiów.

Program powstał w 1946 roku w USA i jest jednym z największych programów wymiany naukowej i akademickiej pomiędzy USA a innymi krajami. Dotychczas z oferty stypendialnej na całym świecie skorzystało 370 tys. osób, w tym ponad 2 000 Polaków. Stypendia Programu Fulbrighta finansują i ułatwiają pobyt w USA wybitnym polskim absolwentom, doktorantom i pracownikom naukowym.

DLA MAGISTRANTÓW I DOKTORANTÓW

Osoby zainteresowane rozpoczęciem studiów drugiego i trzeciego stopnia powinny wnioskować o „Fulbright Graduate Student Award”. Stypendium przyznawane jest na pierwszy rok studiów magisterskich, doktoranckich lub innych kończących się uzyskaniem dyplomu. Możliwe będzie przedłużenie nauki na kolejny rok. Komisja przyjmuje zgłoszenia na wszystkie kierunki studiów z wyłączeniem studiów medycznych, gdzie wymagany jest bezpośredni kontakt z pacjentem. Program nie obejmuje także słuchaczy uzupełniających studiów prawniczych LLM oraz uzupełniających studiów z zakresu zarządzania MBA. Stypendyści mogą wyjechać na każdą akredytowaną amerykańską uczelnię wyższą. To najdłuższe z proponowanych wyjazdów – pobyt obejmuje cały rok akademicki, czyli 9 lub 10 miesięcy. Zgłoszenia do tego programu przyjmowane są do 27 kwietnia.

Doktoranci, którzy chcieliby zebrać w USA materiał do pracy doktorskiej mogą starać się o „Fulbright Junior Research Award”. Studenci polskich uczelni, instytucji badawczych lub innych jednostek naukowych zyskają dostęp do licznych publikacji oraz do najnowszych technologii w laboratoriach. Pobyt może trwać od pół roku do 9 miesięcy. Komisja przyjmuje zgłoszenia ze wszystkich dziedzin poza tymi, które wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja.

DLA MŁODYCH NAUKOWCÓW DYDAKTYKÓW

„Fulbright Senior Award” to stypendia dla pracowników uczelni, instytutów badawczych, jednostek naukowych PAN, międzynarodowych instytutów naukowych oraz innych jednostek naukowych w Polsce. Są przeznaczone na realizację własnych projektów badawczych w amerykańskich uczelniach, instytutach badawczych non-profit oraz niektórych instytucjach rządowych. Stypendyści, oprócz realizacji projektu badawczego, mogą również prowadzić zajęcia dydaktyczne. Wyjazd przewidziany jest na 3-9 miesięcy. Wnioski składać można do 30 maja.

Pełna oferta stypendialna Komisji, prezentacja, warunki, jakie musi spełniać wniosek oraz wymagania wobec osób starających się o stypendium przedstawione zostały na stronie http://www.fulbright.edu.pl/stypendia-do-usa/

PAP – Nauka w Polsce

 

 

 

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
LEKARZAktualnościPACJENTSystem

Co dalej z Krajową Siecią Onkologiczną?

We wtorek 20 lutego sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). – Żeby spełnić oczekiwanie…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter