NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Badanie relacji chorych na otyłość z pracownikami placówek medycznych

Zakład Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest realizatorem pierwszego ogólnopolskiego badania społecznego nad relacjami chorych na otyłość z pracownikami placówek medycznych.

Organizatorem badania pt. „Analiza doświadczeń pacjentów chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym” jest Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Celem badania jest sprawdzenie jak lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia odnoszą się do chorych na otyłość. Do udziału w badaniu zaprasza się pacjentów powyżej 18 roku życia z BMI 30+.

W 2014 r. Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, jako pierwsza w Polsce, zaczęła gromadzić relacje chorych na otyłość o formach dyskryminacji i stygmatyzacji, których doświadczają na co dzień w różnych obszarach życia społecznego. Jedną z tych dziedzin jest dostęp do opieki zdrowotnej i usług medycznych.

– Nasza baza obejmuje jednak tylko niewielką grupę chorych na otyłość i to tych, które podzieliły się negatywnymi doświadczeniami ze swoich kontaktów z lekarzami, pielęgniarkami, położnymi i innymi pracownikami służby zdrowia. Nie uwzględnia natomiast opinii pozytywnych. Chcemy dokładniej zbadać, jak wyglądają relacje między chorymi na otyłość a pracownikami placówek medycznych w całym kraju – wyjaśnia Magdalena Gajda, prezes Fundacji OD-WAGA.

„Analiza doświadczeń chorych na otyłość w kontaktach z pracownikami placówek medycznych” to pierwsze z serii badań antydyskryminacyjnych planowanych przez Fundację OD-WAGA. Badanie przygotował i przeprowadzi Zakład Socjologii Medycyny i Patologii Społecznych Katedry Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

– To naturalne, że rozpoczynamy cykl badawczy od placówek medycznych. To miejsca, do których trafiamy w pierwszej kolejności, kiedy leczymy się z powodu otyłości lub innych chorób. Podejście personelu warunkuje to czy będziemy rzetelnie leczeni i traktowani szacunkiem jak inni pacjenci – mówi Magdalena Gajda.

– Celem badania jest zdiagnozowanie obszarów relacji między chorymi na otyłość a pracownikami służby zdrowia, które wymagają zmiany i edukacji – mówi kierownik badania dr Krzysztof Sobczak, adiunkt Zakładu Socjologii Medycyny i Patologii Społecznych GUMed.

Badanie pt. „Analiza doświadczeń osób chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym” jest całkowicie anonimowe. Realizowane jest poprzez specjalną ankietę złożoną z pytań zamkniętych i otwartych. Do udziału w badaniu zapraszamy kobiety i mężczyzn z nadwagą i chorych na otyłość w wieku powyżej 18 roku życia i ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) 30 i więcej. Aby zebrać miarodajny materiał badawczy, potrzebne są wypowiedzi ok. 600 osób.

– Chcemy zbadać między innymi takie czynniki jak komfort chorego na otyłość podczas wizyty w placówce medycznej, formy komunikacji słownej i niewerbalnej z pacjentem, podejście do choroby otyłości i jej leczenia – wyjaśnia dr Krzysztof Sobczak.

Badanie potrwa do marca 2019 r. Ankieta dostępna jest na http://www.ebadania.pl/95480862786a9667.

Fundacja OD-WAGA planuje przeprowadzenie badań na temat relacji chorych na otyłość m.in. z pracodawcami i w miejscach publicznych, np. w środkach transportu i sklepach.

 

Powiązane artykuły
Aktualności

O HIV na Pol’And’Rock Festival

Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział…
Co? Gdzie? Kiedy?

Szansa dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Naukowcy z Warszawy szukają nowych metod terapeutycznych dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapalaniem wątroby typu C. W 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia…
Aktualności

Szpital zza kulis, czyli nieznane zawody szpitalne

Praca w szpitalu nie kończy się na zawodzie lekarza, położnej czy pielęgniarki. W placówkach medycznych zatrudnionych jest wiele „niewidzialnych” osób, bez których…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter