NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wciąż w Gliwicach

Przez najbliższe dwa lata w Gliwicach będzie jeszcze działała baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – informuje radio Piekary. Decyzją Ministerstwa Zdrowia zostanie przeniesiona do Katowic dopiero wtedy, gdy na Muchowcu powstanie baza docelowa.

– Przeprowadzka z Gliwic do Katowic nastąpi dopiero po zakończeniu robót budowlanych. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie projektanta bazy. Jego otwarcie przesunięto na 22 stycznia. Zwycięska firma będzie miała czas do połowy maja 2019 roku na wykonanie projektu. Kolejna kwestia to przetarg na roboty budowlane. Po jego rozstrzygnięciu wykonawca będzie miał około 10 miesięcy na realizację. Jeśli przetargi i kwestie formalne pójdą zgodnie z planem, rozpoczęcie użytkowania bazy w Katowicach nastąpi w grudniu 2020 roku – potwierdza Justyna Sochacka, rzecznik prasowy warszawskiej centrali LPR. To daje gliwickiej bazie około dwa lata na dalsze działania.

Gliwicka stacja LPR-u działa na lotnisku Aeroklubu Gliwickiego od września 2007 roku. Decyzją ówczesnego ministra zdrowa prof. Zbigniewa Religi została tam przeniesiona z katowickiego Muchowca. Gliwicką lokalizację uznawano wtedy za celową i optymalną.

– Za stacjonowaniem w Gliwicach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przemawiają mocne argumenty. W naszym mieście zlokalizowany jest jeden z największych węzłów autostradowych w tej części Europy. Zagęszczenie przemysłu na naszym terenie wyróżnia nas znacznie od pozostałych obszarów regionu. Tylko w samej gliwickiej strefie ekonomicznej funkcjonuje ponad 70 zakładów przemysłowych, gdzie pracuje około 20 000 osób – to największy pracodawca w regionie. Dodać do tego można przedsiębiorstwa chemiczne zlokalizowane na terenie miasta i jedną z największych w tej części kraju hal widowiskowo-sportowych. W związku z tym ryzyko potencjalnych zdarzeń jest znaczne – podkreśla Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

W 2015 roku minister zdrowia prof. Marian Zembala postanowił, że w Opolu zostanie utworzona całkiem nowa stacja LPR, a gliwicka baza powróci do Katowic. Decyzja ta spotkała się z ostrym sprzeciwem władz Gliwic, ponieważ dotychczasowe działania ratowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego znacząco wpłynęły na wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta i całego regionu obsługiwanego przez gliwicką stację.

Minister zdrowia nie zmienił jednak zdania. W kolejnych miesiącach resort zdrowia nie konsultował już swojego stanowiska z gliwickim samorządem. Nie poinformował też o najnowszej decyzji dotyczącej przyszłości gliwickiej bazy.

Foto i źródło: UM Gliwice

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Raport 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i „Perspektywy Medycyny” 2023

Już wkrótce poznamy laureatów 3. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” 2023. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 25 marca 2024 roku w gmachu…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter