NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

BCC: braki w ustawie o sieci szpitali

Kolejne środowiska zwracają uwagę na negatywne aspekty projektu ustawy o sieci szpitali. Swoją opinię opublikowało właśnie Business Centre Club.

Tak poważna reforma powinna być realizowana w innym niż proponowane obecnie, jakościowym ujęciu, z zachowaniem procedur medycznych i bezpieczeństwa pacjentów – uważają przedsiębiorcy zrzeszeni w BCC.
Fundamentalny zarzut do regulacji w obecnym kształcie dotyczy zagrożenia dla obniżenia jakości opieki i dostępności dla pacjenta. Wiąże się on z wprowadzeniem ryczałtowego finansowania dla placówek wchodzących do sieci bez jakichkolwiek warunków zabezpieczających utrzymanie czy też poprawę standardu opieki.

„W polskiej opiece zdrowotnej nie zbudowano dotychczas spójnego systemu wspierania jakości. Brak jest powszechnie obowiązujących, jawnych i monitorowanych standardów postępowania jak również narzędzi pozwalających na metodyczne podejście do zarządzania jakością. Nie ma możliwości sprawnego, rzetelnego gromadzenia informacji o przebiegu procesu leczenia. Kulejąca informatyzacja systemu, która leży u podstaw rozwiązania wielu problemów w ochronie zdrowia, nie znajduje się jednak wśród priorytetów resortu zdrowia. A bez tych dwóch warunków nie ma możliwości zagwarantowania opieki na wysokim poziomie. Nie ma również możliwości nadzorowania standardu opieki przy wprowadzaniu rewolucyjnej reformy organizacyjnej takiej jak sieć szpitali, czy wprowadzaniu zmian bardziej kompleksowych, bezpośrednio dotykających przebiegu terapii, takich jak koordynowana opieka nad pacjentem” – czytamy w opublikowanej  opinii.

Członkowie BCC obawiają się czy rząd, w wyniku zapowiedzi przesunięcia wprowadzenia ustawy na jesień 2017 roku, zdąży z dwoma kluczowymi rozwiązaniami: ustaleniem pełnych kryteriów jakościowych w warunkach odpłatności zryczałtowanej oraz z obsługą informatyczną opieki koordynowanej. Ich zdaniem niezrealizowanie tych warunków spowoduje długoletnie perturbacje i znaczące obniżenie jakości opieki medycznej. „Połączone posiedzenie trzech komisji sejmowych nie wskazało na zrozumienie wagi tych zagadnień. Dyskusja sprowadza się do rozwiązywania indywidualnych problemów poszczególnych świadczeniodawców” – zwracają uwagę przedsiębiorcy.

O ile BCC zgadza się z wieloma postulatami diagnozy systemu prezentowanej przez Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do ustawy o sieci zauważa jednak nieadekwatność rozwiązań do problemów. „Wyrażamy nadzieję, że w toku debaty parlamentarnej projekt zostanie istotnie zmodyfikowany i uwzględni uwagi strony społecznej” – można przeczytać w komunikacie.

źródło: BCC

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?

Testy combo już w poradniach

Dla lekarzy POZ to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane, a dla pacjentów – oszczędność, bo od…
Co? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

Konferencja ORLIAC

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu będzie organizował konferencję ORLIAC na jesieni 2025.Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z ofertą zespołu prof. Marlindy Adham,…
Co? Gdzie? Kiedy?

Klowni pomogą operowanym dzieciom w Krakowie

Od stycznia tego roku personel medyczny krakowskiego szpitala ma nietypową pomoc przy operacjach małych pacjentów: na bloku działają klowni medyczni. To efekt…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter