NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Bezpłatne szczepienia dla mieszkańców gminy Grębocice

15 września ruszył kolejny program ochrony zdrowia wdrażany przez gminę Grębocice. Osoby od 65 roku życia mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień chroniących przed pneumokokowym zapaleniem płuc, sepsą i zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Program jest w całości finansowany ze środków gminnych.

Na zakażenia pneumokokowe szczególnie podatne są dwie grupy wiekowe – małe dzieci i osoby po 55 roku życia. W przypadku najmłodszych układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni dojrzały, w przypadku starszych – słabnie wraz z wiekiem. Zazwyczaj o pneumokokach mówi się prawie wyłącznie w kontekście dzieci, pomijając osoby dorosłe, dla których pneumokoki są równie niebezpieczne, a którymi seniorzy łatwo mogą zarazić zarówno siebie, jak i swoje wnuki.

Pneumokoki u dorosłych wywołują przede wszystkim ciężkie zapalenia płuc oraz zakażenia inwazyjne: posocznicę zwaną sepsą, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc z bakteriemią. Co roku, w Polsce z powodu zapalenia płuc umiera ponad 8 tys. osób. Aż 40% przypadków tej choroby wywołują właśnie pneumokoki. Ryzyko zgonu z jej powodu dotyczy kilku procent osób z ogólnej populacji, ale już co szóstej osoby po 65. roku życia i około połowy w wieku 75 lat i starszych. Dodatkowo, po 65. roku życia współistniejące schorzenia np. układu krążenia, układu oddechowego, czy cukrzyca powodują, że zakażenia te mają przebieg cięższy i trzeba liczyć się tu z możliwymi poważnymi powikłaniami. Pneumokok, najczęściej właśnie u seniorów ma niezwykłą zdolność do przenikania do krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego.– mówi doktor Małgorzata Kubik Fercho z przychodni NZOZ Lancet, w Grębocicach.

Realizatorem jest Przychodnia Lekarska LANCET w Grębocicach. Zaszczepić można się w godzinach 8.00-12.00 po wcześniejszej rejestracji telefonicznej pod numerem (76) 831 50 20.

Realizowany przez Gminę Grębocice program polityki zdrowotnej w zakresie zakażeń pneumokokowych to nie pierwsza tego typu inwestycja w zdrowie mieszkańców.

Gmina od wielu lat konsekwentnie wprowadza bezpłatne programy szczepień dla swoich mieszkańców, między innymi przeciwko grypie, wirusowi HPV czy właśnie pneumokokom.
W przypadku tych ostatnich, efekty realizowanego od 2009 r programu szczepień przeciwko pneumokokom wśród dzieci zachęciły władze do objęcia ochroną również dorosłych; jako pierwsi w Polsce w 2014 roku zdecydowali się na zapewnienie szczepień osobom po 55 roku życia.

Zdrowie naszych mieszkańców to dla nas kwestia priorytetowa, co udowadniamy od lat przeznaczając środki na różnego rodzaju profilaktykę zdrowotną. W tym roku zdecydowaliśmy się na kontynuowanie programu i objęcie szczepieniami przeciwko pneumokokom jeszcze większej grupy osób niż dotychczas. Przewidywana liczba biorących udział w programie to ok. 250 osób. Zabezpieczyliśmy na ten cel ponad 70 tys. zł. Takie działania są bardzo potrzebne i cieszą się poparciem lokalnej społeczności. Zdrowe społeczeństwo to zdrowe rodziny, mniej zachorowań, mniej infekcji. To także więcej środków finansowych na zaspakajanie pozostałych potrzeb rodziny, dlatego też inwestujemy w zdrowie naszych mieszkańców. – podkreśla pan Roman Jabłoński, Wójt Gminy Grębocic.

Jedyną skuteczną metodą ochrony przed pneumokokami są szczepienia i tylko one mogą w dłuższej perspektywie uchronić nas przed zagrożeniami wynikającymi z tych zakażeń. Już jednorazowa dawka zabezpiecza przed zachorowaniem, zachęcam do skorzystania z możliwości bezpłatnej ochrony jaką daje nasza Gmina – podsumowuje doktor Małgorzata Kubik Fercho.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Bądź dla dziecka dobrym przykładem

Pierwszym krokiem, który można wykonać, by bez większego wysiłku lepiej zadbać o zęby dziecka, jest pilnowanie dyscypliny w pielęgnacji jamy ustnej. Jak…
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Senior ma moc, czyli XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie

Emocje jeszcze nie opadły. 6 września 2024 r. seniorzy opanowali Kraków. Co to był za dzień! Po raz kolejny udowodniono, że Senioralia…
Aktualności

FASD, czyli spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych

Większość ludzi planujących zostać rodzicami zapytana o to, czy chce, by ich dziecko było zdrowe, odpowie twierdząco, a nawet może czuć zdziwienie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter