NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Białaczka najczęstszym nowotworem u dzieci

W Międzynarodowym Dniu Walki z Nowotworami Dziecięcymi (15 lutego) apelujemy o rejestrację w bazie Dawców szpiku. Co trzeci nowotwór to białaczka. Rejestrując się możesz uratować komuś życie.

Nowotwory wieku dziecięcego występują rzadziej niż u dorosłych, stanowiąc ok. 1-2 procent wszystkich nowotworów. Rozwijają się podstępnie, zazwyczaj przez długi okres nie wpływając na sprawność dziecka, które najczęściej czuje się dobrze i nic go nie boli – tłumaczy dr Tigran Torosian, lekarz hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS. – Większość objawów nowotworów u dzieci jest niespecyficzna, czyli przypomina symptomy chorób o podłożu infekcyjnym. Ból, gorączka, wymioty kaszel – takie objawy nie przywodzą na myśl od razu raka. Dlatego między innymi tak trudno jest szybko zdiagnozować chorobę nowotworową.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów co 3. nowotwór dziecięcy to białaczka – 28 procent to białaczka limfoblastyczna, a prawie 4,5 procent to białaczka szpikowa. Oprócz późnego rozpoznania, największy wpływ na wysoki poziom śmiertelności wśród chorych dzieci ma również ostry przebieg nowotworów krwi u dzieci, spowodowany szybkim tempem podziałów komórek nowotworowych (znacznie szybszym niż u dorosłych, u których przeważają białaczki przewlekłe). Z chorobą tą zmaga się m.in.  7-letni Łukasz ze Śliwic. Chłopiec w czasie 3-letniej już walki z chorobą przeszedł 58 różnych chemioterapii, poznał zimne szpitalne sale, ból wkłuwania, ciągłe gorączki, a wszystko to na zamkniętym oddziale, za szybą, która oddziela go od normalnego życia. Szansą na wyzdrowienie chłopca jest znalezienie zgodnego Dawcy i przeszczepienie szpiku.  „Bliźniaku genetyczny” Łukasza – zgłoś się!

Grypa czy rak?

Łukaszek w wieku 4 lat złapał wirusa od siostry, która przyniosła go z przedszkola. Dziewczynka wyzdrowiała po 3 dniach. U chłopca rozpoczęła się trwająca trzy tygodnie 39-stopniowa gorączka. To był początek trwającego aż 5 miesięcy diagnozowania, w czasie którego Łukasz przez bóle kostno-stawowe przestał chodzić. Podejrzewano u niego najpierw grypę, potem zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet uraz kręgosłupa. W końcu, w kwietniu 2015 roku lekarze postawili diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna.

Dziecko choruje, dziecko pomaga

Łukasz prowadzi 3-letnią już nierówną walkę z chorobą, która niszczy jego drobny organizm. Chłopiec w tym czasie przeżył dwie wznowy białaczki, śpiączkę farmakologiczną i niezliczone infekcje. W połowie 2017 roku podjęto decyzję o przeprowadzeniu przeszczepienia szpiku. Okazało się, że 8-letnia wtedy siostra Łukasza jest dla niego zgodnym Dawcą. Dzielna dziewczynka bardzo się cieszyła, że będzie oddawać szpik dla brata. Pobranie zostało zrealizowane metodą z talerza kości biodrowej (ten sposób stosuje się w 20 procentach przypadków). I chociaż większość osób obawia się właśnie tej metody pobrania szpiku, mała Natalia nie bała się nawet w momencie, kiedy wieziono ją na zabieg. I jak powiedziała mamie wracając po pobraniu do domu „To jest najwspanialsza rzecz móc uratować życie bratu”.

Niestety w 44 dobie po przeszczepieniu nastąpiła wznowa choroby. Obecnie po kolejnej terapii lekowej, stan Łukasza uległ poprawie i został zakwalifikowany do kolejnego przeszczepienia, tym razem od Dawcy niespokrewnionego

Zarejestruj się i podaruj Łukaszowi szansę na życie!

Rodzice chłopca apelują do potencjalnych Dawców – Pomóżcie mu żyć. Pomóżcie mu wrócić do normalności. Do jazdy na hulajnodze. Do układania klocków lego. Do marzeń o byciu weterynarzem w przyszłości. Jednak znalezienie zgodnego Dawcy nie jest proste. Pomimo że w bazach światowych zarejestrowanych jest ponad 30 mln osób, to wciąż co 5 chory nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”. Tak nie może stać się w przypadku Łukasza. Trwają poszukiwania Dawcy dla chłopca – w akcje rejestracyjne włączają się przyjaciele, rodzina i wolontariusze Fundacji DKMS. Każda nowa osoba jest na wagę złota, bo zwiększa szanse na znalezienie zgodnego Dawcy. Zapisać się do bazy Dawców można również przez internet na stronie www.dkms.pl

 

 

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

20 marca to Międzynarodowy Dzień Szczęścia ONZ

Wyborcy Partii Demokratycznej i prezydenta USA Joe Bidena są szczęśliwsi niż wyborcy Partii Republikańskiej i byłego prezydenta USA Donalda Trumpa – tak…
PoradniaPACJENT

Czy posiadanie psa może poprawić zdrowie?

Czy czworonożny przyjaciel może na co dzień mieć pozytywny wpływ na stan naszego życia i zdrowia? Okazuje się, że tak! O tym,…
PACJENTPoradnia

Reaguj: w leczeniu udarów mózgu bezcenny jest czas

Udary są problemem nie tylko medycznym, ale również społecznym i ekonomicznym. Szacuje się, że aż 20% chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter