NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Brachyterapia w walce z męskimi nowotworami

Nowotwory gruczołu krokowego są najczęstszą chorobą nowotworową mężczyzn stanowiąc ok. 20 proc. zachorowań (źródło: KRN). Jest to nowotwór, który obecnie leczy się skutecznie, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Na badania profilaktyczne szczególną uwagę powinni zwrócić mężczyźni po 60-tym roku życia, jednak choroba dotyka także młodszych mężczyzn. Jedną z bardziej skutecznych metod terapeutycznych w tym przypadku nowotworu jest brachyterapia, wykonywana w ośrodkach NU-MED.

Co roku notuje się w Polsce ok. 15 – 16 tysięcy nowych przypadków raka prostaty, z których ok. 5 tys. kończy się śmiercią. W przypadku tego nowotworu medycznie określanego jako raka gruczołu krokowego lub stercza, profilaktyka to przede wszystkim badania krwi pod kątem podwyższonego  stężenia antygenu PSA.

Jedną z metod leczenia raka prostaty jest brachyterapia, polega na umieszczeniu materiału promieniotwórczego w zmianie nowotworowej lub w bliskim sąsiedztwie guza. W przypadku raka stercza wspomniana metoda stosowana jest jako leczenie samodzielne, choć najczęściej stosuje się ją jako tzw. boost, czyli podwyższenie dawki po radioterapii z pól zewnętrznych. W tym drugim przypadku to jeden zabieg.

– W raku gruczołu krokowego brachyterapia jako leczenie samodzielne stosowane jest u pacjentów, których nie można poddać zabiegowi operacyjnemu oraz w przypadku wznowy choroby – mówi dr Grzegorz Owczarek, onkolog-radioterapeuta ze Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Co Polacy mają w genach?

Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na predyspozycje…
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
PACJENTPoradnia

Zaburzenia poznawcze w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (SM) często kojarzone jest z niepełnosprawnością fizyczną. Ale osoby z SM mogą doświadczać także objawów, które są trudne do dostrzeżenia…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *