NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Brachyterapia w walce z męskimi nowotworami

Nowotwory gruczołu krokowego są najczęstszą chorobą nowotworową mężczyzn stanowiąc ok. 20 proc. zachorowań (źródło: KRN). Jest to nowotwór, który obecnie leczy się skutecznie, pod warunkiem wczesnego wykrycia. Na badania profilaktyczne szczególną uwagę powinni zwrócić mężczyźni po 60-tym roku życia, jednak choroba dotyka także młodszych mężczyzn. Jedną z bardziej skutecznych metod terapeutycznych w tym przypadku nowotworu jest brachyterapia, wykonywana w ośrodkach NU-MED.

Co roku notuje się w Polsce ok. 15 – 16 tysięcy nowych przypadków raka prostaty, z których ok. 5 tys. kończy się śmiercią. W przypadku tego nowotworu medycznie określanego jako raka gruczołu krokowego lub stercza, profilaktyka to przede wszystkim badania krwi pod kątem podwyższonego  stężenia antygenu PSA.

Jedną z metod leczenia raka prostaty jest brachyterapia, polega na umieszczeniu materiału promieniotwórczego w zmianie nowotworowej lub w bliskim sąsiedztwie guza. W przypadku raka stercza wspomniana metoda stosowana jest jako leczenie samodzielne, choć najczęściej stosuje się ją jako tzw. boost, czyli podwyższenie dawki po radioterapii z pól zewnętrznych. W tym drugim przypadku to jeden zabieg.

– W raku gruczołu krokowego brachyterapia jako leczenie samodzielne stosowane jest u pacjentów, których nie można poddać zabiegowi operacyjnemu oraz w przypadku wznowy choroby – mówi dr Grzegorz Owczarek, onkolog-radioterapeuta ze Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego NU-MED w Tomaszowie Mazowieckim.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *