NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Centrum Leczenia Otyłości

Pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych zostało otwarte w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. To unikatowy w skali kraju ośrodek bariatryczny, w którym pacjent będzie otoczony opieką wielu specjalistów – od momentu kwalifikacji i przygotowania do operacji, zabiegu i opieki pooperacyjnej.

fot. pixabay.com

„W naszym ośrodku mamy najwyższej klasy specjalistów z wielu dyscyplin, którzy zajmują się otyłością, dlatego też jesteśmy naturalnym miejscem do stworzenia takiej wielodyscyplinarnej jednostki” – wyjaśnia prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed.

Działalność Centrum została zainaugurowana podczas konferencji naukowej odbywającej się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Otyłości. W spotkaniu udział wzięli m.in. członek Zarządu Województwa Pomorskiego Paweł Orłowski, wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku dr Roman Budziński, przedstawiciele władz Uczelni, dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, pracownicy, studenci i pacjenci. Podczas konferencji omówiono najnowsze wyniki badań dotyczące epidemii otyłości na świecie i jej konsekwencje dla zdrowia, jak również zaprezentowano możliwości chirurgicznego leczenia otyłości.

„To co chcemy zaproponować pacjentom to przede wszystkim kompleksowe podejście – tłumaczy dr hab. Łukasz Kaska z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed. – W Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych pacjenci będą pod opieką specjalistów wielu dziedzin w zależności od tego, jakie będzie miał potrzeby”.

O swoich doświadczeniach z leczeniem bariatrycznym opowiedziała także Magdalena Gajda, prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość w Polsce, która choruje na otyłość od dzieciństwa.
„Przeszłam przez setki diet i wszystkie metody niekonwencjonalnej, akupresurę, akupunkturę, hipnozę, ale to nie dawało żadnych efektów – mówi Magdalena Gajda. – Dopiero leczenie chirurgiczne przyniosło zadowalający efekt”.

Chirurgii bariatrycznej, wbrew wielu opiniom, nie należy mylić z chirurgią kosmetyczną. Istotą tej działalności jest bowiem leczenie źródła otyłości, a nie tylko poprawa wyglądu. Dzięki takim operacjom pacjenci przywracani są do pełnej sprawności, również zawodowej, ustępują u nich choroby wtórne, takie jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze czy zespół bezdechu nocnego.
Rocznie w Polsce przeprowadza się zaledwie ok. 3000 takich operacji, z czego ok. 400 wykonuje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
„W Polsce powinno wykonywać się co najmniej trzy razy tyle operacji bariatrycznych niż obecnie. Zapotrzebowanie jest ogromne i będzie rosnąć – mówi dr hab. Monika Proczko-Stepaniak z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed” – W Centrum Leczenia Otyłości i Chorób Metabolicznych docelowo chcemy przeprowadzać 600 zabiegów rocznie.

Zabiegi przeprowadzane są w Klinice Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed. Wykonywane są w systemie FAST TRACK, tzw. szybkiej ścieżki, mającej na celu jak najszybsze przywrócenie pełnej sprawności chorego po wykonanej operacji. Standardem jest wypis ze szpitala w dzień po zabiegu wykonywanym metodami małoinwazyjnymi.
Pacjent jest następnie pod kontrolą w przyklinicznej poradni, a przez pierwszy tydzień po operacji pozostaje w bezpośrednim kontakcie z lekarzami, którym codziennie raportuje o stanie zdrowia.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
PACJENTAktualności

Empatia – Aktywizacja – Zaufanie (zdjęcia)

Pod takim hasłem 14 marca odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. Rozmawiano o profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji, diagnostyce, a także o tym, w…
PACJENTAktualności

20 marca to Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

To dobra okazja, aby przypomnieć zasady profilaktyki próchnicy. Udzielą ich eksperci Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Wprowadzenie do codziennej…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter