NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Centrum Sportu GUMed już otwarte

Centrum Sportu GUMed, które stanowi najnowocześniejszy akademicki obiekt sportowy na Pomorzu – już otwarte. 31 sierpnia br. zainaugurowano również pierwszy etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed.

Obok przedstawicieli władz Uczelni i Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w tych wydarzeniach ważnych nie tylko dla społeczności akademickiej GUMed udział wzięli: minister zdrowia Łukasz Szumowski, wiceminister sportu Jarosław Stawiarski, w imieniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Karol Rabenda oraz licznie zgromadzeni Posłowie na Sejm RP. Nie zabrakło przedstawiciela partnera strategicznego Centrum Sportu, który tego dnia reprezentował wiceprezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Maciej Wierzbowski.

31 sierpnia br. zainaugurowano również pierwszy etap budowy Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed. Ponad 2 tysiące pomieszczeń, 31 mln litrów betonu i około 930 km przewodów telekomunikacyjnych – to tylko niektóre liczy obrazujące ogrom przedsięwzięcia.

– Gdański Uniwersytet Medyczny jest nowoczesnym ośrodkiem akademickim, rozpoznawalnym w kraju i na świecie, który od ponad 70 lat zapewnia wysoką jakość kształcenia we wszystkich zawodach medycznych i prowadzenie badań naukowych na najwyższym, światowym poziomie – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. – W ramach konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju bazy dydaktycznej, naukowej i klinicznej miejsce wiekowych i mocno wysłużonych obiektów zajmują nowe, w pełni dostosowane do potrzeb XXI wieku. Modernizacji doczekały się liczne pracownie badawcze i laboratoryjne, sale warsztatowe i dydaktyczne, jak również powstały nowoczesne obiekty GUMed, które dziś możemy podziwiać – Centrum Sportu oraz wchodzący w skład Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego budynek Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Jak zaznaczył Rektor GUMed, Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to nie tylko ośrodek przyjazny pacjentom, świadczący kompleksowe usługi medyczne na najwyższym poziomie. To również placówka prowadząca innowacyjne badania kliniczne i rozwojowe, w której będą realizowane skomplikowane, często unikatowe procedury, jak transplantacje serca, płuc i szpiku, nowoczesna akademicka onkologia i badania kliniczne pierwszej fazy. Podobnie o inwestycji wypowiadał się również Minister Zdrowia.

– To jest niezwykle ważne dla całego regionu, dlatego że tam będą skupiały się różne dyscypliny, które muszą z sobą współpracować – podkreślał minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. – To tu już wkrótce pierwsi pacjenci będą leczeni w nowoczesnym budynku i w wysokim komforcie. W takich warunkach jest dużo sprawniejszy również proces terapii. Cieszy mnie również że taki bardzo dobry uniwersytet, jakim jest Gdański Uniwersytet Medyczny, będzie miał także nowoczesne centra badawcze i naukowe, jak np. wczesnych faz badania, bo bez nich medycyna nie będzie szła do przodu.

Jak zaznaczał dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku Jakub Kraszewski, zakończono dopiero pierwszy etap prac związanych z modernizacją bazy klinicznej. Po wyposażeniu obiektu w sprzęt medyczny z najwyższej półki rozpoczną się przenosiny klinik do nowej lokalizacji, tak by pierwsi pacjenci mogli gościć w murach CMN w IV kwartale bieżącego roku. Po zakończeniu całości inwestycji w roku 2020 Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku będzie stanowić wyjątkowy obiekt nie tylko w skali kraju.

– Połączone budynki Centrum Medycyny Nieinwazyjnej i Inwazyjnej stanowić będą jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Europie, przyjazną pacjentom i personelowi szpitalnemu – mówił Dyrektor naczelny UCK. – To tu pacjenci będą mieli dostęp do innowacyjnych metod leczenia i sprzętu medycznego na najwyższym światowym poziomie. Ponadto kompleks stanowić będzie również unikatowe centrum naukowo-badawcze, stwarzające pracownikom Uczelni i Szpitala zupełnie nowe warunki do realizacji nowatorskich multidyscyplinarnych projektów z zakresu nauk medycznych.

CENTRUM MEDYCYNY NIEINWAZYJNEJ

Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) to największa inwestycja realizowana obecnie przez Gdański Uniwersytet Medyczny, która stanowi kolejny etap przebudowy bazy klinicznej Uczelni. W jej ramach w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstaje najnowocześniejszy w Polsce kompleks medyczny, znacząco poprawi jakość i komfort zarówno pracy, jak również warunki hospitalizacji przebywających pod naszą opieką pacjentów. Środki finansowe na budowę jednostki pochodzą przede wszystkim z budżetu państwa, które zarezerwowało na ten cel ponad 592 mln zł. Koszt budowy z wyposażeniem to ok. 600 mln zł.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks czterech połączonych ze sobą budynków – A, B, C ułożonych w kształt litery U, połączonych trzema łącznikami z Centrum Medycyny Inwazyjnej oraz budynku D usytuowanego w miejscu dawnego budynku 18. Budowa CMN jest podzielona na dwa etapy ze względu na konieczność relokacji części klinik z wyburzanych budynków, celem odzyskania przestrzeni pod drugi etap budowy. Realizacja pierwszego etapu przypada na lata 2015-2018 i obejmuje budynki B, C i D. Drugi etap obejmuje lata 2018-2020; w jego ramach powstanie budynek A.

Jednostki organizacyjne

 • Blok operacyjny z 8 salami
 • Kliniczne Centrum Kardiologii z Zespołem Pracowni Elektrofizjologicznych i Kardionaczyniowych
 • Klinika Alergologii i Pneumonologii
 • Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych
 • Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii
 • Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii
 • Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych
 • Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej
 • Klinika Hematologii i Transplantologii
 • Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej
 • Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
 • Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych
 • Klinika Neonatologii
 • Klinika Neurologii Dorosłych z Centrum Udarowym
 • Klinika Onkologii z Zakładem Radioterapii
 • Klinika Położnictwa
 • Oddział Intensywnej Terapii
 • Poradnie Przykliniczne
 • Regionalne Centrum Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
 • Uniwersyteckie Centrum Medycyny Laboratoryjnej
 • Zakład Medycyny Nuklearnej
 • Zespół dydaktyczny, administracja Szpitala, magazyny, szatnie, garaż

CENTRUM SPORTU

Najnowocześniejszy uniwersytecki obiekt sportowy na Pomorzu powstał na działce przy ul. Dębowej 21 w Gdańsku, w sąsiedztwie osiedla studenckiego. Centrum Sportu jest miejscem nie tylko aktywnego wypoczynku i integracji studentów i pracowników GUMed. To doskonała przestrzeń do organizacji wydarzeń o charakterze rekreacyjno-sportowym, a także spotkań konferencyjnych, targowych czy komercyjnych imprez rozrywkowych.

Partnerem strategicznym jest Polski Związek Piłki Nożnej.

Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 24 mln zł. Budowa Centrum Sportu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 7 mln 200 tys. zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Nowy kompleks sportowo-rekreacyjny pozwoli studentom wszystkich Wydziałów GUMed odbywać w komfortowych warunkach zajęcia ruchowe, a sportowcom zrzeszonym w Sekcjach Sportowych rozwijać swoje zainteresowania i aktywności.

W ramach inwestycji powstała hala sportowa z parkingiem podziemnym na 103 miejsca postojowe. W Centrum Sportu znajduje się m.in.: arena sportowa o powierzchni 1100 m2 z boiskami do futsalu, piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, trybuna na ponad 700 miejsc oraz sale ćwiczeń do aerobiku, squasha, wschodnich sztuk walki i zapasów.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Tydzień dla Serca: 17-24 kwietnia 2024

To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i niezwykle pracowitego narządu, ale również, by w praktyce…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter