NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Ciągle nie wiadomo co dalej z „ustawą podwyżkową“

Już ponad miesiąc lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia czekają na stanowisko Ministra Zdrowia i prezesa NFZ w sprawie budzącej mnóstwo wątpliwości „ustawy podwyżkowej”. Zamiast odpowiedzi otrzymali informację o… przekazaniu sprawy do rozpatrzenia przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. – Takie odbijanie piłeczki jest niepoważne i mało w porządku wobec świadczeniodawców ochrony zdrowia, którzy już teraz borykają się z problemami finansowo-organizacyjnymi – komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dokładnie 19 lipca świadczeniodawcy PPOZ wysłali pismo do Ministra Zdrowia i prezesa NFZ, w którym poinformowali, że nie zgadzają się z głęboko niesprawiedliwym podziałem środków na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. Zaznaczyli, że zaniżanie wysokości środków niezbędnych do pokrycia wzrostów wynagrodzeń w Podstawowej Opiece Zdrowotnej grozi odchodzeniem personelu z Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub upadłością już dziś niedofinansowanych placówek POZ.  

…- Tymczasem zamiast odpowiedzi (po miesiącu!!!) otrzymaliśmy pismo od Macieja Miłkowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z informacją o… przekazaniu sprawy do rozpatrzenia Prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Z pisma wynika, że PPOZ nie jest jedyną organizacją, która zgłosiła swoje zastrzeżenia do „ustawy podwyżkowej” (takich organizacji i podmiotów jest co najmniej kilkanaście!!!), co powinno dać do myślenia autorom nowych, niezrozumiałych i mało sprawiedliwych zasad podziału środków. My, jako świadczeniodawcy PPOZ w całej rozciągłości podtrzymujemy swoje stanowisko i niezmiennie domagamy się realnego pokrycia wzrostu wynagrodzeń w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Czy jeszcze długo będziemy czekali aż ktoś naprawdę pochyli się nad sprawą?  Odbijanie piłeczki nie rozwiąze problemów organizacyjno-finansowych naszych placówek komentuje Bożena Janicka.

Powiązane artykuły
LEKARZSystem

Przełomowa zmiana dla pacjentów z rakiem dróg żółciowych

Ministerstwo Zdrowia zrefunduje nowoczesną immunoterapię. Najnowszy projekt listy refundacyjnej daje szansę grupie pacjentów dotkniętych rzadką chorobą nowotworową układu pokarmowego – od 1…
LEKARZSystem

Wyzwania systemowe dzisiejszej onkologii

– Z roku na rok pacjentów onkologicznych będzie coraz więcej, a zasoby systemu już są mocno ograniczone – mówi dr Michał Seweryn…
LEKARZSystem

O medycynie personalizowanej i diagnostyce molekularnej

Pomimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w ostatnich latach w obszarze diagnostyki molekularnej i medycyny personalizowanej, polscy pacjenci onkologiczni nadal nie mają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *