NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

System

Ciągle nie wiadomo co dalej z „ustawą podwyżkową“

Już ponad miesiąc lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia czekają na stanowisko Ministra Zdrowia i prezesa NFZ w sprawie budzącej mnóstwo wątpliwości „ustawy podwyżkowej”. Zamiast odpowiedzi otrzymali informację o… przekazaniu sprawy do rozpatrzenia przez prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. – Takie odbijanie piłeczki jest niepoważne i mało w porządku wobec świadczeniodawców ochrony zdrowia, którzy już teraz borykają się z problemami finansowo-organizacyjnymi – komentuje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Dokładnie 19 lipca świadczeniodawcy PPOZ wysłali pismo do Ministra Zdrowia i prezesa NFZ, w którym poinformowali, że nie zgadzają się z głęboko niesprawiedliwym podziałem środków na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. Zaznaczyli, że zaniżanie wysokości środków niezbędnych do pokrycia wzrostów wynagrodzeń w Podstawowej Opiece Zdrowotnej grozi odchodzeniem personelu z Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub upadłością już dziś niedofinansowanych placówek POZ.  

…- Tymczasem zamiast odpowiedzi (po miesiącu!!!) otrzymaliśmy pismo od Macieja Miłkowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia z informacją o… przekazaniu sprawy do rozpatrzenia Prezesowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Z pisma wynika, że PPOZ nie jest jedyną organizacją, która zgłosiła swoje zastrzeżenia do „ustawy podwyżkowej” (takich organizacji i podmiotów jest co najmniej kilkanaście!!!), co powinno dać do myślenia autorom nowych, niezrozumiałych i mało sprawiedliwych zasad podziału środków. My, jako świadczeniodawcy PPOZ w całej rozciągłości podtrzymujemy swoje stanowisko i niezmiennie domagamy się realnego pokrycia wzrostu wynagrodzeń w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Czy jeszcze długo będziemy czekali aż ktoś naprawdę pochyli się nad sprawą?  Odbijanie piłeczki nie rozwiąze problemów organizacyjno-finansowych naszych placówek komentuje Bożena Janicka.

Powiązane artykuły
KongresPsychologiaSystem

Dobrostan psychiczny warunkiem rozwoju

Od ponad dwóch lat świat jest dotknięty kataklizmami, których wcześniej się nie spodziewano. Mimo ogromnego postępu technologicznego, dobrobytu i szybkiego bogacenia się…
LEKARZSystem

W ciągu najbliższych 30 lat rak pochłonie biliony dolarów

Według analizy 29 nowotworów w 204 krajach, w latach 2020-2050 całkowity koszt raka dla światowej gospodarki osiągnie 25,2 biliona dolarów międzynarodowych. Z…
System

Przedlaboratoryjny etap badań nabiera znaczenia

Badania laboratoryjne są cennym źródłem informacji, służącym weryfikacji hipotezy diagnostycznej oraz kontroli postępów prowadzonego leczenia i spersonalizowanej profilaktyki schorzeń. Z trzech etapów…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *