NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Co nowego na liście refundacyjnej?

Rozszerzenie listy leków refundowanych od marca dotyczy zarówno listy aptecznej, jak i programów lekowych. Szczególną troską objęte zostały osoby w podeszłam wieku oraz wcześniaki, które uzyskały szerszy dostęp do profilaktyki powikłań związanych z zakażeniami wirusem RS.

Rozszerzenie profilaktyki RS dla wcześniaków

„W odpowiedzi na apele środowisk medycznych oraz w trosce o dobro pacjentów rozszerzyliśmy kryteria kwalifikacji do programu lekowego  „Profilaktyka zakażeń wirusem RS” – przekazał wiceminister Marcin Czech podczas konferencji prasowej.

W ramach tego programu wcześniaki są zabezpieczone przed powikłaniami związanymi z infekcją wirusem RS. Dotychczas ta profilaktyka była dostępna dla dzieci  urodzonych do 28 tygodnia ciąży. Od marca będą mogły z niej skorzystać również dzieci urodzone między 28 a 32 tygodniem.

„Zwiększenie populacji wcześniaków objętych tą ochroną, to dobra wiadomość zarówno dla lekarzy neonatologów, którzy od dłuższego czasu rekomendowali zamiany w tym zakresie, jak i rodziców oraz ich przedwcześnie urodzonych dzieci” – podkreślił wiceminister.

Do poszerzenia profilaktyki RS dla wcześniaków odniosła się prof. Helwich: „Krajowy nadzór neonatologiczny bardzo zabiegał o poszerzenie grupy zabezpieczonej programem profilaktycznym. Wirus RS u starszych dzieci i dorosłych nie jest groźny, ale u najmniejszych dzieci, których płuca nie są jeszcze dobrze wykształcone, jest punktem wyjścia bardzo groźnych schorzeń”.

„Mamy już duże doświadczenie ze stosowaniem tego programu i wiemy, że on działa. W sezonie zwiększonego ryzyka zachorowań (listopad – marzec)  powoduje, że te dzieci nie chorują, a jeśli zachorują – jest to zdecydowanie lekka choroba” – dodała.

„Ogromnie się cieszę, że nasze argumenty zostały przyjęte przez Ministerstwo Zdrowia i że zostały wygospodarowane pieniądze – które nie są małymi pieniędzmi, ale jest to postępowanie kosztowo efektywne. Tak jak profilaktyka, która broni przed zachorowaniem dzieci i pozwala im uniknąć powikłań. Tę szansę tym dzieciom trzeba dać. Ogromnie dziękuję w imieniu malutkich pacjentów, którzy sami przemówić nie mogą, i ich rodziców – podsumowała prof. Helwich.

 

Inne zmiany na liście refundacyjnej

Na nowej liście leków refundowanych pojawiły się także:

  • na liście aptecznej:

­   Formetic (metforminum) został objęty refundacją we wskazaniu: zespół policystycznych jajników.

  • w programach lekowych:
    • Dysport (Clostridium botulinum typ A) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie spastyczności kończyny dolnej po udarze mózgu (ICD-10 I61, I63, I69)”. Jest to kolejna opcja terapeutyczna w tym programie.
    • Ofev (nintedanib) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie idiopatycznego włóknienia płuc z zastosowaniem nintedanibu (ICD-10 J 84.1)”. Jest to nowa substancja czynna oraz kolejna opcja terapeutyczna (obok pirfenidonu) udostępniona grupie chorych na idiopatyczne włóknienie płuc w ramach istniejącego programu.
    • Gilenya (fingolimod) został objęty refundacją w ramach nowej treści programu lekowego „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej  postaci stwardnienia rozsianego (ICD-10 G35)”.  Zmiana polega na wydłużeniu czasu terapii dla leku Gilenya powyżej pięciu lat (brak ograniczenia czasowego) oraz rozszerzenie populacji pacjentów leczonych fingolimodem o szybko rozwijającą się ciężką postać stwardnienia rozsianego (RES RRMS).
    • ­ Revolade (eltrombopag) został objęty refundacją w ramach programu lekowego „Leczenie dorosłych chorych na pierwotną małopłytkowość immunologiczną (ICD-10 D69.3)” oraz „Leczenie pediatrycznych chorych na przewlekłą pierwotną małopłytkowość immunologiczną (ICD-10 D69.3)”.
  • na liście bezpłatnych leków dla seniorów:
    • doustne leki przeciwcukrzycowe z grupy limitowej 16.0 Doustne leki przeciwcukrzycowe – pochodne sulfonylomocznika zawierające substancje czynne: gliclazidum, glimepiridum, glipizidum refundowane dla pacjentów z cukrzycą,
    • leki przeciwzakrzepowe z grupy limitowej 21.0, Leki przeciwzakrzepowe z grupy antagonistów witaminy K zawierające substancje czynne: warfarinum, acenocumarol refundowane we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach na dzień wydania decyzji administracyjnej o objęciu refundacją i ustaleniu ceny urzędowej.

źródło: mz

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
PACJENTAktualności

Empatia – Aktywizacja – Zaufanie (zdjęcia)

Pod takim hasłem 14 marca odbył się Trzeci Kongres Zdrowia Kobiet. Rozmawiano o profilaktyce, leczeniu, rehabilitacji, diagnostyce, a także o tym, w…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter