NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Cukrzycą zajmie się parlamentarny zespół

W Sejmie powstanie specjalny zespół, którego celem będzie stworzenie długofalowej, systemowej strategii w zakresie prewencji oraz leczenia cukrzycy – zadeklarowali posłowie po spotkaniu z organizacjami pacjenckimi.

fot. Kampania „Ścigamy się z cukrzycą”

Swoje zaangażowanie w prace zespołu zadeklarowali: Arkadiusz Mularczyk (PiS), Lidia Gądek (PO), Elżbieta Duda (PiS), Krystyna Wróblewska (PiS) i Wojciech Król (PO). Jak poinformował Arkadiusz Mularczyk, pierwsze posiedzenie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu. 

„Jeżeli nie wdrożymy postępowania profilaktycznego w zakresie chorób układu krążenia i cukrzycy już dzisiaj, to za 10 czy 20 lat nie będziemy w stanie poradzić sobie z systemem ochrony zdrowia, który już dzisiaj jest niezmiernie przeciążony” – podkreśliła Lidia Gądek. I dodała: – Jako parlamentarzyści staramy się pomóc, dlatego ponad podziałami partyjnymi chcemy stworzyć parlamentarny zespół, który będzie zajmował się tym, by cukrzyca występowała rzadziej  niż w chwili obecnej oraz by pacjenci, którzy zapadli na to schorzenie byli prawidłowo w naszym systemie leczeni”.

Podstawą dla prac zespołu będzie specjalny raport „Cukrzyca 2025” opracowany przez organizacje pacjenckie.

Bardzo się cieszymy z możliwości współpracy. Mamy nadzieję, że parlamentarny zespół ds. biabetyków będzie miejscem, w którym będziemy mogli wypracować wiele rozwiązań istotnych dla cukrzycy. Bo cukrzyca to jest problem, z którym – chcemy czy nie – będziemy musieli się zmierzyć jako państwo” – tłumaczyła Patrycja Rzucidło-Zając z Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Podkreśliła, że cukrzyca jest jedną z niewielu chorób cywilizacyjnych, która do dziś nie doczekała się rozwiązań długofalowych w postaci narodowego programu. Dlatego organizacje pacjenckie opracowały Raport 2025.

„To jest 10-letnia strategia, która ma na celu krok po kroku rozwiązać najważniejsze, palące problemy w cukrzycy zarówno w profilaktyce, jak i wsparciu osób już chorych na cukrzycę”
 – tłumaczyła Rzucidło-Zając. W Polsce na cukrzycę choruje 3 miliony osób, a kolejne 2 miliony mają stan przedcukrzycowy.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Trudno gojące się rany

Okres jesienno-zimowy nie jest łatwy dla pacjentów z trudno gojącymi ranami oraz ich opiekunów, gdyż zarówno wychładzanie ciała jak i jego przegrzewanie…
Wszechstronny lekarz

Dobrze zaplanowany zabieg to 95 proc. sukcesu

O tym, jak na przestrzeni lat zmienił się profil pacjentów z nowotworami głowy i szyi, jak leczyć, żeby nie okaleczyć i jak…
Wszechstronny lekarz

Potencjalnie śmiertelna choroba, o której prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Choroba niczym detektywistyczna zagadka. Wysportowany chłopak ma kłopoty z bieganiem, zdrowa dziewczyna traci głos, aktywna matka czuje nudności i nagłe silne zmęczenie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter