NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

Cutibacterium acnes odpowiedzialna za przewlekłe infekcje stawów

U osób, które przeszły operację wymiany stawu kolanowego lub biodrowego, klinicyści zauważyli rosnącą liczbę przewlekłych infekcji kości związanych ze szczepem bakterii powszechnie występującym na skórze. Problemowi przyjrzeli się bliżej naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.

Nowe badanie, którego wyniki opublikowano 24 lipca w czasopiśmie Journal of Orthopaedic Research, dostarcza informacji na temat mechanizmów z tym związanych. Badacze z Centrum Badań Układu Mięśniowo-Szkieletowego, CM Uniwersytetu Rochester w Nowym Jorku (USA), wykorzystując mysie modele infekcji kości i badania mikroskopią elektronową, odkryli, że powszechne bakterie skórne Cutibacterium acnes mogą utrzymywać się przez tygodnie jako warstwy biofilmów na zanieczyszczonych implantach z tytanu lub stali nierdzewnej. Mogą również pozostać w kości przez długi czas.

Cutibacterium acnes, część normalnej flory skóry, coraz częściej jest uznawana za oportunistyczny patogen zdolny do wywoływania przewlekłych infekcji stawów protetycznych (PJI) związanych z całkowitą endoprotezoplastyką stawu biodrowego i kolanowego.

Ocena przylegania C. acnes do szpilek implantów ortopedycznych za pomocą skaningowej mikroskopii elektronowej (SEM) z tworzeniem biofilmu in vitro. (źródło: onlinelibrary.wiley.com)

Artykuł „Cutibacterium acnes invades submicron osteocyte lacuno-canalicular networks following implant-associated osteomyelitis” dostępny jest w czasopiśmie Journal of Orthopaedic Research.

Źródło: onlinelibrary.wiley.com; eurekalert.com
Foto: pl.freepik.com

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Jak ułatwiać pacjentom odwołanie wizyt i skracać kolejki

Organizatorzy i partnerzy kampanii społecznej #Odwołuje #Nieblokuje zaprezentowali w biurze Rzecznika Praw Pacjenta kompleksowy przewodnik dla przychodni, szpitali i placówek medycznych, zawierający…
LEKARZInnowacje

Pasożyty kontra choroby autoimmunologiczne i zapalne

Polska naukowczyni odkryła leczniczy potencjał pasożytów. Przez wieki wzbudzały lęk i obrzydzenie, teraz mogą okazać się kluczem do przełomowych terapii. Dr hab….
LEKARZWszechstronny lekarz

Polskie nastolatki świadome swoich emocji, ale czy szczęśliwe?

Badanie świadomości emocji wśród nastolatków przeprowadzone w ramach programu „POLećmy ze wsparciem”* pokazało, że ponad połowa (53%) zawsze bądź często zastanawia się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *