NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Czy powstanie pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn?

TYDZIEŃ WIEDZY O SEKSIE I ANTYKONCEPCJI

Naukowcom udało się odkryć sposób blokowania transportu plemników z jąder do nasieniowodów i dalej do prącia. To może dać początek pracom nad stworzeniem skutecznej i bezpiecznej pigułki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.

Dotychczasowe badania nad pigułką antykoncepcyjną dla mężczyzn koncentrowały się na ingerencji w proces dojrzewania plemników, dzięki czemu plemniki powinny być niezdolne do zapłdnienia. Okazało się jednak, że metoda ta obniża libido mężczyzn, a na dodatek jest problem z jej odrwacalnością. Naukowcy z Australii (z Monash Institute of Pharmaceutical Science) wpadli jednak na nowy pomysł – dzięki zablowaniu odpowiednich szlaków sygnałowych komórek mięśni gładkich wyściełających jądra i nasieniowody można zahamować kurczenie się tych komórek i tym samym uniemożlwić transport plemników. Przeprowadzone na razie na myszach próby zastosowania takiej terapii przyniosły bardzo obiecujące rezultaty. Samce stały się całkowiecie niepłodne, choć w ich organizmie nadal produkowane były zdrowe i zdolne do zapłodnienia plemniki. Co ważne, terapia nie osłabiła popędu płciwego samców gryzoni.
Wyniki eksperymentów opublikowano na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Proceedings of the National Academy of Science.
Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ultrarzadka choroba Fabry’ego

Choroba Fabry’ego uszkadza mózg i serce. Niespecyficzność objawów sprawia, że pacjenci czekają na diagnozę nawet kilkanaście lat. Symptomami są m.in. przeszywający ból…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter