NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Czy szpitale są przygotowane na nowe przepisy?

Już 18 kwietnia wchodzą w życie zapisy Dyrektyw UE o ujednoliceniu i elektronizacji rynku zamówień publicznych. Oznacza to, że w postępowaniach powyżej progu unijnego ważność oferty jest determinowana złożeniem oświadczenia JEDZ w formie elektronicznej, a od października likwiduje w ogóle możliwość prowadzenia postępowań w formie „papierowej”. Szpitalom, które rocznie przeprowadzają około 200, a nawet 300 postępowań przetargowych, grozi prawdziwy paraliż.

Szpitale charakteryzują się bardzo dużą ilością postępowań przetargowych. Przeciętnie jest ich około 200, a nawet 300 w ciągu całego roku. Większość tych postępowań ma wartość powyżej określonego progu unijnego. Oznacza to, że już po 18 kwietnia postępowania te muszą być realizowane z użyciem platformy elektronicznej. Wykonawcy będą składać za jej pośrednictwem dokument JEDZ (jednolity europejski dokument zamówienia) w formie elektronicznej podpisany podpisem kwalifikowanym.

Szpitale powinny jak najszybciej wdrożyć oprogramowanie, dzięki któremu będą mogły prowadzić archiwum elektroniczne, a także przyjmować oferty i wnioski od wykonawców. Jeśli placówki medyczne nie zastosują się do unijnych wymogów, wówczas nie będą mogły ogłaszać kolejnych przetargów, a w konsekwencji w skrajnych przypadkach, bez potrzebnych medykamentów, mogą nawet na jakiś czas przestać działać – komentuje Anna Serpina-Forkasiewicz, Prezes Zarządu Portal PZP.

Co szpitale wiedzą o elektronizacji zamówień publicznych?

Na koniec 2016 r. w Polsce działało 957 stacjonarnych szpitali ogólnych oraz 194 szpitale dzienne. Wszystkie publiczne placówki będą musiały zapewnić swoim wykonawcom dostęp do portalu e-usług. Wdrożenie takiego oprogramowania nie jest trudne, wymaga jednak zainteresowania się tym tematem i wyboru odpowiedniego podmiotu, który zapewni takie rozwiązanie.

Z perspektywy mojego szpitala wiem, że wykonawcom potrzebny jest czas na przygotowanie się do składania ofert w formie elektronicznej. Wykonawcy nie dysponują podpisami kwalifikowanymi i dotąd nie korzystali z portali e-usług, dlatego testowe postępowania mogą ułatwić im wejście w ten proces – komentuje Kierownik Zamówień Publicznych Monika Koś z Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie.

Czy szpitale coś zyskają?

Z punktu widzenia szpitala, wprowadzenie oprogramowania umożliwiającego organizację postępowań przetargowych w formie elektronicznej jest stosunkowo tanie.

Porównując koszty wprowadzenia odpowiedniego oprogramowania do kosztów obsługi przetargów publicznych w formie papierowej, kwoty te wydają się być marginalne. Zakup drukarek czy tonerów, a także papieru potrzebnego m.in. do obsługi zamówień, zapewnienie archiwum może wiązać się z kosztami na poziomie setek tysięcy złotych rocznie – podsumowuje Anna Serpina-Forkasiewicz, prezes Zarządu Portal PZP.

Dzięki elektronizacji zamówień publicznych, szpitale będą mogły więc znacząco obniżyć koszt związany z zarządzaniem i przechowywaniem dokumentów przetargowych, ze względu na brak potrzeby drukowania całej dokumentacji, która zgodnie z unijnymi dyrektywami ma być przechowywana na dyskach sieciowych.

O portalu SmartPZP:

Portal e-usług, SmartPZP został stworzony z myślą o zamawiających, zobowiązanych do wdrożenia elektronicznej platformy zamówień publicznych. SmartPZP zapewnia kompleksową obsługę procesu zamówieniowego, archiwum elektroniczne oraz zaawansowane bezpieczeństwo składanych dokumentów. Więcej informacji znajduje się na stronie www.portalpzp.pl.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu:

Anna Serpina-Forkasiewicz

Powiązane artykuły
Aktualności

O HIV na Pol’And’Rock Festival

Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział…
Co? Gdzie? Kiedy?

Szansa dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Naukowcy z Warszawy szukają nowych metod terapeutycznych dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapalaniem wątroby typu C. W 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia…
Aktualności

Szpital zza kulis, czyli nieznane zawody szpitalne

Praca w szpitalu nie kończy się na zawodzie lekarza, położnej czy pielęgniarki. W placówkach medycznych zatrudnionych jest wiele „niewidzialnych” osób, bez których…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter