NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

daVinci Xi już operuje!

Jedyny w Polsce i jeden z pierwszych w Europie najnowszy model robota daVinci już operuje pacjentów w warszawskim Szpitalu Mazovia. Niezwykła precyzja robota pozwala przeprowadzić operacje w trudno dostępnych miejscach przy minimalnym ryzyku powikłań, takich jak: nietrzymanie moczu, infekcje związane z kilkudniowym cewnikowaniem czy zaburzenia funkcji płciowych. Robot będzie wykorzystywany przede wszystkim do operacji urologicznych w walce z rakiem prostaty, nerki oraz przy operacjach górnych i dolnych dróg moczowych.

Nowoczesna urologia oznacza dla pacjenta osiągnięcie najlepszych wyników zdrowotnych za pomocą najmniej inwazyjnych metod, pozwalających na szybki powrót do normalnego funkcjonowania i zachowanie sprawności. Odpowiedzią na te potrzeby jest robot daVinci generacji Xi, uznany standard nowoczesnej chirurgii, szczególnie urologii onkologicznej.
Na przykład w przypadku prostatektomii (usunięcia gruczołu krokowego) – jeśli stan onkologiczny pacjenta na to pozwala – można tak przeprowadzić operację, aby zachować funkcje seksualne, co ma ogromne znaczenie dla komfortu i poczucia własnej wartości mężczyzny.

Robotyka w urologii nie jest przyszłością, ale teraźniejszością

Szpital Mazovia, w którym znajduje się najnowszy model robota daVinci ma już doświadczenie w operacjach robotycznych – od 2017 r. chirurdzy z tej placówki przeprowadzali blisko 96 operacji. W tym roku Szpital zdecydował się na zakup najnowocześniejszego robota daVinci. Chcemy zapewnić naszym pacjentom najlepsze efekty, dlatego stale dbamy o rozwój naszego personelu i najwyżej jakości sprzęt. Roboty są już standardem, np. w Stanach Zjednoczonych 87% operacji urologicznych wykonuje się z wykorzystaniem robotów. Chcieliśmy, żeby operacje robotyczne stały się rzeczywistością, a nie przyszłością, także dla polskich pacjentów – mówi prof. Igal Mor, urolog i dyrektor zarządzający Szpitala Mazovia.

Robot daVinci składa się z czterech ramion, które mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Trzy ramiona wyposażone są w narzędzie chirurgiczne, a dwa z nich odpowiadają prawej i lewej dłoni chirurgia. Ruchy ramion imitują anatomiczne ruchy nadgarstka chirurga, a model Xi umożliwia jeszcze większy zakres ruchów i pozwala operować pod każdym kątem przy uzyskaniu największej dokładności. Ostatnie ramię wyposażone jest w kamerę HD, która daje trójwymiarowy obraz i możliwość nie 8-krotnego, jak dotychczas, a 16-krotnego powiększenia. Ramiona robota są odpowiednio pomniejszone, dzięki czemu operacje przeprowadza się przy minimalnym nacięciu skóry, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia tkanek. – Nowy model robota daVinci pozwala uzyskać dokładność i precyzję dotychczas nieosiągalną nawet dla najbardziej doświadczonych chirurgów, m.in. dzięki lepszemu, bardziej dokładnemu obrazowaniu. Chirurg nie stoi już nad stołem pacjenta, ale siedzi przy konsoli, co jest dla niego bardziej komfortowe i pozwala zminimalizować zmęczenie mogące wpływać na dokładność pracy. Ponadto robot eliminuje drżenie rąk, a jego ruchy są dokładne, precyzyjne i w pełni kontrolowane przez chirurga – mówi dr. Tomasz Szopiński ze Szpitala Mazovia.

Czy szpital jest gotowy na nowy model daVinci?

Personel Szpitala Mazovia wieloetapowo przygotowywał się do pracy z daVinci Xi. Chirurdzy odbyli kilkumiesięczne szkolenia polegające nie tylko na poznawaniu obsługi robota, ale zrozumieniu jego metod, możliwości i sekwencji. Podczas pierwszych operacji z wykorzystaniem daVinci Xi, w szpitalu obecny był niezależny ekspert – dr Antonio Brzescia z Instituto Europeo di Ocologia w Mediolanie, który nadzorował działania polskich lekarzy i przygotowanie Szpitala do pracy z nowym robotem. – W szpitalu Mazovia zastałem dwóch świetnych lekarzy z doświadczeniem w zakresie laparoskopii, takie doświadczenie bardzo ułatwia pracę z robotem chirurgicznym daVinci. Nie mam wątpliwości, że są w stanie samodzielnie przeprowadzić zabieg prostatektomii radykalnej przy pomocy tego robota powiedział ekspert.

Wkrótce Szpital planuje rozszerzyć spektrum usług przy użyciu robota.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter