NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Do Kielc na laseroterapię

W Klinice Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach uroczyście uruchomiono pracownię, w której realizowane będą zabiegi laseroterapii.

Zespół Kliniki Chirurgii Dziecięcej WSzZ ma teraz do dyspozycji lasery: barwnikowy, Nd-Yag, CO2 i holmowy. Urządzenia służą do usuwania łagodnych zmian na skórze, w tym: naczyniowych, przebarwień, brodawek, ale także blizn po oparzeniach lub operacjach. Laserem holmowym można w sposób bezinwazyjny usuwać kamienie w drogach moczowych.

Dotychczas, zabiegi z użyciem laserów były wykonywane na Bloku Operacyjnym, w pawilonie pediatrycznym. Stworzenie specjalnej pracowni w obrębie Kliniki Chirurgii Dziecięcej, zdaniem jej kierownika dr n. med. Przemysława Wolaka, usprawni ich realizację, a do tego oznacza dla szpitala oszczędności. „Wejście pacjenta na Blok Operacyjny, jest bardzo drogie, trzeba przestrzegać wszystkich procedur. Sale zabiegowe mają je trochę obniżone, co nie znaczy, że nie jest tam bezpiecznie. Chodzi raczej o to, że nie musi być pełnego obłożenia, jak na bloku, bo nie ma kontaktu z krwią. Zabiegi z użyciem laserów są wykonywane przez skórę, w związku z tym jest to czyste pole operacyjne” – argumentował Przemysław Wolak, który zwrócił również uwagę, że w czasie realizowania laseroterapii, Blok Operacyjny musiał być wyłączony na kilka godzin.
Kierownik przyznał, że skoro, dzięki pracowni, zabiegi będą odbywać się regularnie, kolejka oczekujących powinna zmaleć, można jednak spodziewać się, że do Kielc zaczną napływać pacjenci z całej Polski. To, że zapotrzebowanie na zabiegi laseroterapii w kraju jest ogromne, potwierdził profesor Piotr Czauderna kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

„Zmiany naczyniowe są bardzo częste, dotyczą nawet do kilku procent rodzących się dzieci. Niektóre utrzymują się przez całe życie, nigdy nie znikną i będą rosły razem z dzieckiem. Trzeba je leczyć, zwłaszcza, że często dają bardzo szpecące efekty i naznaczają pacjenta na całe życie” – powiedział profesor Czauderna.
Każdy z laserów jest przeznaczony do czego innego, urządzenia mają różne długości fali, co determinuje, jakie zmiany można nimi usuwać. Piotr Czauderna przyznał, że zaledwie cztery ośrodki w kraju, w tym Kielce są wyposażone w zestaw kilku, różnych laserów, dzięki czemu można uzyskać najlepsze efekty leczenia.

Powiązane artykuły
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Sprawdź, czy masz jaskrę. Połowa Polaków nie jest zdiagnozowana

Ruszyła rejestracja gabinetów i poradni okulistycznych do VIII edycji akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. Niebawem ruszy też diagnostyka pacjentów. Zgłaszanie placówek trwa do 1…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

JEJ PORTRET 2024: siła kobiet na kartach kalendarza

Kobiety są silne i zdeterminowane, a jednocześnie wrażliwe i eteryczne. Nic więc dziwnego, że od wieków inspirują malarzy, rzeźbiarzy czy grafików. Również…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter