NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Dobre wieści dla pacjentów z łuszczycą plackowatą!

15 lipca br. Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) pozytywnie zaopiniowała zmiany w programie lekowym „Leczenie umiarkowanej i ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej (ICD-10 L 40.0)”. Zmiany w programie lekowym oznaczają dla pacjentów możliwość bardziej efektywnego oraz odpowiadającego na ich potrzeby leczenia.

– Niezwykle cieszy nas pozytywne stanowisko Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji na temat zmian koniecznych w opiece nad pacjentami z łuszczycą plackowatą. Pacjenci wraz z ekspertami zabiegali o te zmiany od lat i mamy nadzieję, że wejdą one w życie niezwłocznie po ich ogłoszeniu – mówi Dagmara Samselska, przewodnicząca Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS.

Dzięki zmianom w programie lekowym chorzy będą mieli dostęp do szerszego katalogu leków stosowanych u pacjentów z łuszczycą plackowatą o umiarkowanym nasileniu (PASI>10), a więc do adalimumabu, etanerceptu, ustekinumabu. Do tej pory dla tej grupy dostępne było jedynie leczenie infliksymabem, podawanym w iniekcji dożylnej. Dostęp do kolejnych trzech leków oznacza możliwość zastosowania wygodniejszej formy leczenia, a więc iniekcji podskórnej, przy PASI>10. Do tej pory możliwość tą mieli jedynie ciężko chorzy pacjenci (PASI>18).

Ponadto do programu dodano możliwość włączenia do leczenia pacjenta pomimo braku spełnienia kryteriów zapisanych w programie na podstawie decyzji Zespołu Koordynacyjnego do Spraw Leczenia Biologicznego w Łuszczycy Plackowatej w przypadku zagrożenia życia lub ryzyka kalectwa. Pozwoli to na włączenie do programu ciężko chorych pacjentów, którzy wcześniej nie spełniali kryteriów włączenia.

Jednocześnie ujednoliceniu ulegnie także czas trwania terapii wszystkimi lekami biologicznymi w programie lekowym i będzie on wynosić 96 tygodni.

W związku z pozytywną opinią AOTMiT pacjenci chorzy na łuszczycę oczekują na pozytywną decyzję Ministra Zdrowia, która ostatecznie pozwoli na wprowadzenie długo oczekiwanych zmian i wyrównanie dostępu do terapii.

Pełna opinia AOTMiT dostępna jest na stronie: http://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2019/122/ORP/U_27_271_190715_o_212_luszczyca_plackowata_zmiana_zapisow_prog_lek_31s.pdf

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Mam dziecko z AZS

Jak choroba wpływa na finanse i perspektywy zawodowe rodziny. W marcu i kwietniu Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych – w ramach kampanii „Zrozumieć…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *