NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Drugi w Polsce jednoczasowy przeszczep serca i nerki

Drugi w Polsce jednoczasowy przeszczep serca i nerki odbył się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Narządy zostały pobrane od jednego dawcy i wszczepione pacjentowi w odstępie kilku godzin.

55-letni mężczyzna, który został poddany tej skomplikowanej operacji, borykał się zarówno z niewydolnością nerek (spowodowaną kłębuszkowym zapaleniem nerek), jak i niewydolnością serca. Konsekwencją tych schorzeń było zgłoszenie pacjenta do przeszczepu niesprawnych organów. Jednakże zły stan serca był przeciwwskazaniem do przeszczepu nerki i odwrotnie – choroba nerki była przeciwwskazaniem do przeszczepu serca. W tej sytuacji podjęto decyzję o wykonaniu przeszczepienia jednoczasowego.

Operacja odbyła się 30 marca 2018 na bloku operacyjnym Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK. Całość trwała 12 godzin. Najpierw przeszczepiono serce, potem po 3-godzinnej przerwie – gdy uznano, że stan pacjenta jest stabilny – nerkę. Aktualnie pacjent czuje się dobrze, przeszczepione organy podjęły pracę.

– Przeszczep jednoczasowy to niewątpliwie duże obciążenie organizmu operowanego wynikającego z niemalże jednoczesnego przeszczepienia dwóch organów. Plusem tej sytuacji jest fakt, że pacjent otrzymał serce i nerkę od tego samego dawcy, dzięki temu występuje mniejsze ryzyko immunizacji, której efektem może być odrzucenie przeszczepionego narządu – mówi prof. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK.

Przeszczepy jednoczasowe to także duże wyzwanie logistyczne. Należy podkreślić znakomitą współpracę specjalistów z Klinicznego Centrum Kardiologicznego UCK, Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK, Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK, Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej UCK, a także immunologów, anestezjologów i koordynatorów transplantacyjnych.

– To ogromny sukces szpitala, bo przeszczepianie narządów to praca olbrzymiego zespołu przedstawicieli różnych specjalności – komentuje prof. Jan Rogowski, kierownik Katedry i Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed, ordynator Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii UCK. – A faktu, że mamy doskonałych transplantologów, udowadniać już nikomu nie trzeba.

Warto dodać, że to drugi przeszczep jednoczasowy (czyli wykonany w ciągu 24 godzin) nerki i serca w Polsce. Pierwszy wykonano 16 lat temu w 2002 roku w Zabrzu (wg. danych zawartych w „Poltransplant. Biuletyn informacyjny” nr 1/styczeń 2003). Oprócz serc i nerek w Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznym przeszczepia się także szpik i rogówki. Przygotowujemy się do transplantacji płuc i wątroby.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacjeWszechstronny lekarz

Naukowcy rozwikłali kluczową zagadkę celiakii

Osoby z celiakią muszą unikać glutenu, białka zawartego w pszenicy, życie i jęczmieniu, które mogą wywoływać bolesne objawy w jelitach, utrudniać wchłanianie…
LEKARZInnowacje

Narzędzie, które pomaga oszacować ryzyko upadku

Szacuje się, że 1 na 3 osoby dorosłe w wieku powyżej 65. roku życia upada każdego roku, a wynikające z tego urazy…
LEKARZInnowacje

Radiochirurgiczna ablacja splotu trzewnego kontra ból

Radioablacja splotu trzewnego może być alternatywną metodą leczenia bólu u chorych na zaawansowanego raka trzustki – tak wynika z wieloośrodkowego, międzynarodowego badania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter