NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Dzieci w Polsce piją wciąż za mało płynów

Wiele dzieci nie jest odpowiednio nawodnionych, a jeśli wypijają płyny, to często są one niewłaściwe – alarmują specjaliści. Zaledwie 35 proc. matek maluchów w wieku 6-8 lat wie, ile ich pociechy powinny wypijać wody i innych płynów – wykazał sondaż TNS Polska.

fot. www.pfw.org.pl

O tym, jakie są tego przyczyny i jak to zmienić, w czwartek (9.06.2016r.) w Warszawie rozmawiali lekarze, dietetycy, psychologowie oraz przedstawiciele oświaty, instytutów i urzędów podczas debaty „Woda i napoje a zdrowie dzieci” zorganizowanej przez PAP.

Po raz pierwszy przedstawione zostały wyniki raportu TNS Polska „Badania nawyków dotyczących nawodnienia i odżywiania wśród dzieci szkolnych”, opracowanego na podstawie sondażu z maja 2016 r., przeprowadzonego na zlecenie Żywiec Zdrój SA. Badaniami objęto zarówno rodziców, nauczycieli, jak i dzieci oraz młodzież.

Z sondażu wynika, że prawie połowa rodziców w ostatnich 24 godzinach nie podała swym pociechom wody, natomiast blisko 80 proc. dzieci w czasie ostatniej doby wypiło słodzony napój. Takie napoje są jednym z powodów narastającej otyłości wśród dzieci.

Wiele jest wciąż nieporozumień, mitów i przesądów dotyczących spożywania wody. Przykładowo, dość powszechna jest opinia, że dzieci nie lubią smaku czystej wody. W sondażu TNS Polska twierdzi tak 47 proc. matek. Eksperci twierdzą, że jeśli rodzice będą ją podawać w drugim półroczu życia malucha wraz z żywnością uzupełniającą, to dziecko chętnie będzie ją piło. Nie należy tylko dodawać do wody glukozy.

Błędne jest również przekonanie, że u dzieci w wieku szkolnym trudno jest zmienić złe nawyki związane z piciem gazowanych napojów słodzonych. Tak również sądzi 47 proc. pytanych mam. Eksperci temu zaprzeczają. Przyzwyczajenia te można zmienić, jednak sami rodzice muszą być przykładem dla swych dzieci.

Statystyczny Polak wypija zaledwie 1,6 litra płynów dziennie – mniej niż zalecają specjaliści.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Co wiemy o nocnej napadowej hemoglobinurii?

Silne zmęczenie, duszność podczas wysiłku fizycznego, łatwe siniaczenie się, ciemne zabarwienie moczu w godzinach rannych oraz ogólne osłabienie mogą być sygnałami nocnej…
PACJENTPoradnia

Pacjent w gabinecie psychologa: szum w uszach

Podobno najlepiej, żeby w tle nie było ciszy. Czy tłem mogą być śpiewające ptaki albo szum morza? Odpowiedzi na te i wiele…
PACJENTPoradnia

O jakich chorobach mogą świadczyć zmiany skórne?

Skóra to nie tylko bariera ochronna, ale także jeden z najważniejszych wskaźników ogólnego stanu zdrowia. Gdy organizm jest w dobrej kondycji, skóra…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter