NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Dzieci w Polsce piją wciąż za mało płynów

Wiele dzieci nie jest odpowiednio nawodnionych, a jeśli wypijają płyny, to często są one niewłaściwe – alarmują specjaliści. Zaledwie 35 proc. matek maluchów w wieku 6-8 lat wie, ile ich pociechy powinny wypijać wody i innych płynów – wykazał sondaż TNS Polska.

fot. www.pfw.org.pl

O tym, jakie są tego przyczyny i jak to zmienić, w czwartek (9.06.2016r.) w Warszawie rozmawiali lekarze, dietetycy, psychologowie oraz przedstawiciele oświaty, instytutów i urzędów podczas debaty „Woda i napoje a zdrowie dzieci” zorganizowanej przez PAP.

Po raz pierwszy przedstawione zostały wyniki raportu TNS Polska „Badania nawyków dotyczących nawodnienia i odżywiania wśród dzieci szkolnych”, opracowanego na podstawie sondażu z maja 2016 r., przeprowadzonego na zlecenie Żywiec Zdrój SA. Badaniami objęto zarówno rodziców, nauczycieli, jak i dzieci oraz młodzież.

Z sondażu wynika, że prawie połowa rodziców w ostatnich 24 godzinach nie podała swym pociechom wody, natomiast blisko 80 proc. dzieci w czasie ostatniej doby wypiło słodzony napój. Takie napoje są jednym z powodów narastającej otyłości wśród dzieci.

Wiele jest wciąż nieporozumień, mitów i przesądów dotyczących spożywania wody. Przykładowo, dość powszechna jest opinia, że dzieci nie lubią smaku czystej wody. W sondażu TNS Polska twierdzi tak 47 proc. matek. Eksperci twierdzą, że jeśli rodzice będą ją podawać w drugim półroczu życia malucha wraz z żywnością uzupełniającą, to dziecko chętnie będzie ją piło. Nie należy tylko dodawać do wody glukozy.

Błędne jest również przekonanie, że u dzieci w wieku szkolnym trudno jest zmienić złe nawyki związane z piciem gazowanych napojów słodzonych. Tak również sądzi 47 proc. pytanych mam. Eksperci temu zaprzeczają. Przyzwyczajenia te można zmienić, jednak sami rodzice muszą być przykładem dla swych dzieci.

Statystyczny Polak wypija zaledwie 1,6 litra płynów dziennie – mniej niż zalecają specjaliści.

Źródło: www.kurier.pap.pl

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter