NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

EMA jednak nie w Polsce

Europejska Agencja Leków (EMA) po Brexicie zostanie przeniesiona do Amsterdamu. W ostatniej rundzie Amsterdam i Mediolan we Włoszech zdobyły równą liczbę głosów i do ostatecznego rozstrzygnięcia potrzebne było losowanie.

Nową siedzibą EMA będzie Amsterdam. fot. archiwum

Przedstawiciele 27 państw członkowskich (ministrowie ds. europejskich lub ambasadorowie) mogli oddawać swoje głosy na 3 z 19 proponowanych lokalizacji: Amsterdam, Ateny, Barcelonę, Bonn, Bratysławę, Brukselę, Bukareszt, Dublin, Helsinki, Kopenhagę, Lille, Maltę, Mediolan, Porto, Sofię, Sztokholm, Warszawę, Wiedeń i Zagrzeb. Do kolejnej tury przeszły trzy miasta, które zdobyły najwięcej głosów: Mediolan (25), Amsterdam (20) i Kopenhaga (20). W drugiej turze odpadła duńska stolica, ale w trzeciej głosy rozłożyły się po równo:  Mediolan, jak i Amsterdam otrzymały po 13 głosów.

Zgodnie z regulaminem przeprowadzono losowanie i tak o lokalizacji nowej siedziby Europejskiej Agencji Leków zdecydował… rzut monetą.

Do końca marca 2019 r. EMA przeprowadzi się z Londynu do Amsterdamu.

Europejska Agencja ds. Leków odpowiada za ochronę zdrowia ludzi i zwierząt poprzez ocenę produktów leczniczych; analizuje wnioski o europejskie pozwolenie na dopuszczenie leków do sprzedaży. To największa unijna instytucja w Londynie, która zatrudnia 900 osób. Jest atrakcyjna dla stolic UE, gdyż jej roczny budżet wynosi 322 mln euro, a odwiedza ją rocznie 36 tys. ekspertów pracujących nad oceną leków.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter