NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Żyj zdrowo

„Encyklopedia szczepień”, czyli przed czym naprawdę chroni profilaktyka?

Jak wyglądają choroby, których już nie pamiętamy? Kto odkrył pierwsze szczepionki? I czy ruchy antyszczepionkowe negowały ich wartość od zawsze czy też są nowym zjawiskiem? Odpowiedzi na te pytania przybliży Zaszczep się wiedzą – największa akcja informacyjna o szczepieniach w Polsce, działająca od ponad 7 lat. Pierwsza choroba, którą bierze pod lupę w nowym cyklu edukacyjnym, to tężec – bardzo niebezpieczna infekcja kojarzona głównie z sezonem letnim, którą spowodować może nawet drobne zranienie.

W ramach „Encyklopedii szczepień” kampania zaprosi internautów za kulisy jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości – w publikacjach będą kartki z kalendarza, ciekawostki, informacje o odkrywcach i promotorach szczepień oraz samych oczywiście samych szczepionkach. Wszystko to w ramach podniesienia poziomu świadomości na temat fundamentalnej wartości, jaką profilaktyka daje zarówno jednostkom, jak i całemu społeczeństwu.

Wielu chorób zakaźnych, dawniej regularnie zbierających śmiertelne żniwo, dziś odeszła w zapomnienie. I to właśnie dzięki szczepieniom – mówi Nadia Łanowska-Wasielewska, koordynatorka kampanii Zaszczep się wiedzą. – W ramach „Encyklopedii szczepień” chcemy opowiedzieć, jak wielkie zagrożenie ze sobą niosły: przybliżyć odbiorcom czasy, w których nie było dostępu do profilaktyki oraz uświadomić, jak odkrycie szczepień na zawsze zmieniło realia oraz uratowało miliony istnień. Chcemy przy tym przypomnieć, że dzisiejsza nauka i medycyna kontynuuje tę misję, a dostępne obecnie szczepionki są najbezpieczniejsze.

1956r. Elvis Presley przyjmuje szczepionkę przeciw polio trakcie emisji programu „The Ed Sullivan Show”.  Fot. Getty Images.

Tężec, czyli otwarcie „Encyklopedii…”

Pierwsze hasło „Encyklopedii szczepień” dotyczy tężca. Toksyna tężcowa jest 80 000 000 bardziej toksyczna niż cyjanek, a bakterie występują powszechnie; m.in. kurzu, glebie, odchodach zwierząt czy wodzie. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w trakcie wakacji oraz wiosną, a więc w okresie, w którym chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zranienia (nawet bardzo drobnego). Warto pamiętać, że każde zranienie niesie ze sobą ryzyko infekcji. Do zakażenia może dojść poprzez zabrudzenie nawet niewielkiej rany. Choroba może mieć postać miejscową, uogólnioną lub mózgową.

Tężec zagraża wszystkim grupom wiekowym – przed infekcją chroni jedynie szczepienie oraz profilaktyka stosowana po zranieniu. Warto jednak pamiętać, że odporność po szczepieniu nie trwa na zawsze. Osoby dorosłe powinny przyjmować dawki przypominające co 10 lat.

Powiązane artykuły
Żyj zdrowo

Wścieklizna najczęściej od ugryzienia psa

Chociaż wścieklizna stanowi minimalne zagrożenie we większości krajów świata, warto przypomnieć, że jest to nadal jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych. Ochrona…
Żyj zdrowo

Zawał serca? Myślałam, że to raczej problem z kręgosłupem…

Samotne macierzyństwo, intensywna praca, opieka nad ciężko chorą mamą, choroba nowotworowa brata. Bardzo wiele, jak na jedną osobę. – Muszę dać radę!…
KongresŻyj zdrowo

Choroby cywilizacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Choroby cywilizacyjne, zwane inaczej chorobami społecznymi, stanowią epidemię XXI w. Są pochodną uprzemysłowienia, zanieczyszczenia środowiska oraz niezdrowego stylu życia. To cena, którą…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.