NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Epidemia odry na Ukrainie nie odpuszcza

Najnowsze dane Centrum Zdrowia Publicznego na Ukrainie podają, że od początku 2018 roku na odrę zachorowało 45 tysięcy osób. Piętnaście osób zmarło, w tym jedenaścioro dzieci.

Najwięcej zachorowań odnotowano w obwodach: lwowskim – 10 232 zachorowań, iwano-frankowskim – 4 828 zachorowań, zakarpackim – 4,289 zachorowań,  tarnopolskim – 3 060 zachorowań, kijowskim – 2780 zachorowań, czerniowieckim – 2759 zachorowań.

Ostatnie zachorowania epidemiczne dotyczącą dzieci w wieku 5-9 lat, które nie otrzymały drugiej dawki szczepionki MMR przeciw odrze, śwince i różyczce i nie rozwinęły odpowiedzi poszczepiennej. Dane z 1 listopada 2018 roku wskazują, że stan zaszczepienia szczepionką MMR przeciw odrze, śwince i różyczce wynosi 76,1% dla 1 dawki szczepionki oraz 77,5% dla 2 dawek szczepionki.

Odra jest wysoce zakaźną wirusową chorobą układu oddechowego. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.

Odra jest zaraźliwa już na etapie, kiedy nie daje objawów, a potrafi on trwać powyżej 4 dni. Potem pojawia się gorączka, katar i kaszel. Po mniej więcej dwóch-trzech dniach tego kaszlu i kataru występuje kolejny objaw, tzw. plamki Koplika, czyli przebarwienia na policzkach wewnątrz jamy ustnej. Sygnalizują, że niedługo zacznie się kolejny etap – wysypka. Na początku pojawia się za uszami i na czole, a potem rozszerza na całe ciało. Trwa kilka dni. Wraca gorączka, może pojawić się zapalenie płuc oraz inne powikłania.

Źródła:

Measles outbreak in Ukraine: 2,600 additional cases reported. Outbreak News Today. December 16, 2018.

 

 

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter