NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Europejski Green Week otwarty w Warszawie 

Środowisko naturalne nieustająco ulega zmianom. Część z nich trudno nam przewidzieć, ale na wiele mamy wpływ – niektórym negatywnym możemy zapobiec. O tym, jak ratować siebie i kolejne pokolenia, jak ocalić to, co najcenniejsze w przyrodzie, jakie warunki stworzyć, by działalność ludzi współgrała z naturalnym otoczeniem – można było dyskutować dziś podczas inauguracji Zielonego Tygodnia UE w Warszawie. W konferencji wzięli udział m.in. marszałek Adam Struzik, komisarz Karmenu Vella, minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz prezydent Warszawy Rafała Trzaskowski.

Green Week – największe w Europie przedsięwzięcie poświęcone ochronie środowiska – to cykl wydarzeń organizowanych przez Komisję Europejską. Tegoroczny – dzięki staraniom marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika odbył się w Warszawie.

Wszyscy podlegamy wpływom zmian klimatu, które mają miejsca. Stan naszego środowiska naturalnego pogarsza się. Dlatego tak ważne, abyśmy wspólnie zadbali o kondycją środowiska i przede wszystkim podjęli działania, aby przystosowywać się do tych zmian klimatu – mówi marszałek województwa Adam Struzik.

Zielony Tydzień UE 2019 rozpoczęła konferencja „Od przepisu prawnego do czystego środowiska wokół mnie” połączona z debatami.

Jednym z najważniejszych elementów jest dostosowanie prawa polskiego do prawa unijnego i związane z tym konsekwencje – wyjaśnia marszałek Struzik. – Na przykład jakie będziemy mieli wymagania wobec materiałów budowlanych, czy jak możemy w praktyce realizować gospodarkę w obiegu zamkniętym, co zrobić żeby nasze powietrze było czyste, jak mamy oczyszczać ścieki, jak mamy gospodarować odpadami.

W spotkaniu udział wzięli udział m.in.: Karmenu Vella – Komisarz UE ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, Henryk Kowalczyk – Minister Środowiska RP, Rafał Trzaskowski – Prezydent m. st. Warszawy. Moderatorem spotkania był dr Tomasz Rożek.

Konferencji towarzyszył otwarty piknik naukowo-środowiskowy z mnóstwem atrakcji, warsztatów i pokazów związanych z ochroną środowiska. Wśród nich m.in. ekspozycja poświęcona zanieczyszczeniom wód słodkowodnych mikroplastikiem oraz ich oczyszczaniu m.in. z wykorzystaniem małż słodkowodnych; wystawa dotycząca badań przyrodniczych prowadzonych przy użyciu dronów, lidarów, bliskiej podczerwieni czy zdjęć satelitarnych. Podczas warsztatów antropologicznych można było nauczyć się określania wieku i płci w oparciu o badania szkieletów ludzkich w kontekście wpływu warunków środowiskowych.

Wśród wystawców byli m.in. Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, SGGW, Politechnika Warszawska oraz Innovenergy Sp. z o.o., Kampinoski Park Narodowy i KEZO.

Powiązane artykuły
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Po raz pierwszy wręczono statuetki i dyplomy „Perspektywy Nauki”

Podczas 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa, który odbywał się w dniach 9-10 czerwca na terenie Politechniki Warszawskiej oraz Światowego Centrum Słuchu Instytutu…
PACJENTAktualności

IMiD oraz Sarcoma nagrodzeni przez Sarcoma Advocacy in Action

Do konkursu zgłoszono 16 inicjatyw z całego świata. Wśród niech znaleźli się reprezentanci Polski. Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD wraz ze…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Czy dziedziczymy skutki traumy poprzednich pokoleń?

Odpowiedzi na to pytania szukali będą szukać uczestnicy II Konferencji Siła Więzi, która w dniach 28-29.06 odbędzie się w Warszawie pod hasłem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter