NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

FDA: zielone światło dla kolejnego leku diabetologicznego

Sanofi ma powody do zadowolenia. Pod koniec lipca br. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała liksysenatyd (Adlyxin) – antagonistę receptora GLP-1.

fot. Amanda Mills, USCDCP

„Rejestracja preparatu Adlyxin potwierdza nasze nieustające zaangażowanie w szukanie odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stają pacjenci z cukrzycą, starając się osiągnąć i utrzymać swoje docelowe stężenie glukozy (HbA1c)” – powiedział Peter Guenter, wiceprezes i szef globalnego działu diabetologii i chorób sercowo-naczyniowych firmy Sanofi. – „Rejestracja bardzo nas cieszy, ponieważ pozwoli nam dalej pomagać leczonym insuliną bazalną pacjentom, u których jeszcze nie udało się zapanować nad chorobą”.

Preparat zalecany jest w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2 i może być podawany raz na dobę w czasie posiłku. Lek zatwierdzono po analizie wyników programu klinicznego GetGoal oraz wyników badania ELIXA. W obu wykazano bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe badanego leku zgodnie z wymogami FDA.

Warto podkreślić, że program kliniczny GetGoal obejmował 13 badań klinicznych, w których udział wzięło ponad 5000 dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 z całego świata. We wszystkich osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy dotyczący skuteczności w postaci obniżenia stężenia HbA1c. Wśród najczęściej raportowanych działań niepożądanych po podaniu preparatu Adlyxin badaczom zgłaszano  m.in. nudności, hipoglikemię oraz wymioty.

Preparat produkowany przez firmę Sanofi dostępny jest we wstrzykiwaczach półautomatycznych z pojedynczymi dawkami 20 mikrogramów. Obecnie lek zarejestrowany jest w ponad 60 krajach świata i sprzedawany jest na 40 rynkach.

Powiązane artykuły
KongresWszechstronny lekarz

Szybka diagnostyka kluczowa w chorobach neurologicznych u dzieci

Choroby neurologiczne, do których zaliczamy m.in. udar mózgu, choroby neurometaboliczne oraz padaczkę, to jeden z głównych problemów zdrowotnych na świecie. Dotyczą one…
Wszechstronny lekarz

Badanie EEG i VEEG – pierwszy krok do diagnostyki padaczki

Tylko w Polsce z padaczką (epilepsją) zmaga się według szacunków ok. 400 tys. osób. Rozpoznanie tej choroby wymaga od specjalisty ogromnej wiedzy…
Wszechstronny lekarz

Podskórny system defibrylujący w profilaktyce nagłego zgonu sercowego

Każdego roku liczba pacjentów leczonych z wykorzystaniem podskórnych systemów defibrylujących w Polsce niemal się podwaja. Wyniki rejestrowane w polskich ośrodkach nie odbiegają…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter