NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

FDA: zielone światło dla kolejnego leku diabetologicznego

Sanofi ma powody do zadowolenia. Pod koniec lipca br. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała liksysenatyd (Adlyxin) – antagonistę receptora GLP-1.

fot. Amanda Mills, USCDCP

„Rejestracja preparatu Adlyxin potwierdza nasze nieustające zaangażowanie w szukanie odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stają pacjenci z cukrzycą, starając się osiągnąć i utrzymać swoje docelowe stężenie glukozy (HbA1c)” – powiedział Peter Guenter, wiceprezes i szef globalnego działu diabetologii i chorób sercowo-naczyniowych firmy Sanofi. – „Rejestracja bardzo nas cieszy, ponieważ pozwoli nam dalej pomagać leczonym insuliną bazalną pacjentom, u których jeszcze nie udało się zapanować nad chorobą”.

Preparat zalecany jest w terapii pacjentów z cukrzycą typu 2 i może być podawany raz na dobę w czasie posiłku. Lek zatwierdzono po analizie wyników programu klinicznego GetGoal oraz wyników badania ELIXA. W obu wykazano bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe badanego leku zgodnie z wymogami FDA.

Warto podkreślić, że program kliniczny GetGoal obejmował 13 badań klinicznych, w których udział wzięło ponad 5000 dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 2 z całego świata. We wszystkich osiągnięto pierwszorzędowy punkt końcowy dotyczący skuteczności w postaci obniżenia stężenia HbA1c. Wśród najczęściej raportowanych działań niepożądanych po podaniu preparatu Adlyxin badaczom zgłaszano  m.in. nudności, hipoglikemię oraz wymioty.

Preparat produkowany przez firmę Sanofi dostępny jest we wstrzykiwaczach półautomatycznych z pojedynczymi dawkami 20 mikrogramów. Obecnie lek zarejestrowany jest w ponad 60 krajach świata i sprzedawany jest na 40 rynkach.

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Post-COVID trwa i zbiera żniwo SARS-CoV-2

10 procent osób, które przechorowały COVID-19, doświadcza trwałych zaburzeń węchu. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Europejską Akademię Neurologiczną (EAN), do ostrych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Niepokojące dane: polscy neurolodzy coraz częściej doświadczają wypalenia zawodowego!

Zbyt mało lekarzy neurologów dla tak wielu pacjentów. Konieczne są zmiany systemowe w organizacji pracy – takie wnioski płyną z niedawno zakończonego…
LEKARZWszechstronny lekarz

Narkotyki i alkohol są jeszcze bardziej niebezpieczne

Zmiany klimatyczne mogą przyczyniać się do nasilenia zaburzeń związanych z zażywaniem narkotyków i spożywaniem alkoholu. Według badań przeprowadzonych przez naukowców zajmujących się…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter