NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Geriatria nie wypada z finansowania pomimo sieci szpitali

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że po wprowadzeniu tzw. sieci szpitali świadczenia z zakresu geriatrii będą mogły być realizowane przez szpitale zakwalifikowane do szpitali III stopnia i ogólnopolskich.

Również szpitale zakwalifikowane do poziomu szpitali I lub II stopnia, udzielające świadczeń w ramach profilu choroby wewnętrzne, będą mogły udzielać świadczenia z zakresu geriatrii w ramach PSZ.

Ministerstwo podkreśla, że nie będzie to uwarunkowane zmianami organizacyjnymi, polegającymi na włączaniu dotychczas samodzielnie funkcjonujących oddziałów geriatrycznych do oddziałów interny. Przy kalkulacji wysokości ryczałtu PSZ dla szpitali realizujących profil choroby wewnętrzne, będą brane pod uwagę również świadczenia należące do profilu geriatria, rozliczone uprzednio w ramach kwoty zobowiązania przeznaczonej na zakres świadczeń – geriatria.

W sytuacjach nadzwyczajnych, szczególnie istotnych dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców danego regionu dyrektor oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, po uzyskaniu pozytywnej opinii ministra zdrowia, będzie mógł dokonać kwalifikacji szpitala do tzw. sieci, pomimo niespełniania wszystkich kryteriów.

Ministerstwo zapewnia, że niezakwalifikowanie danego szpitala do PSZ nie oznacza, że zostanie on pozbawiony możliwości udzielania  świadczeń w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zachowany będzie równolegle do PSZ także obecny tryb kontraktowania świadczeń szpitalnych, na zasadzie konkursów ofert lub rokowań.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?

Testy combo już w poradniach

Dla lekarzy POZ to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane, a dla pacjentów – oszczędność, bo od…
Co? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

Konferencja ORLIAC

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu będzie organizował konferencję ORLIAC na jesieni 2025.Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z ofertą zespołu prof. Marlindy Adham,…
Co? Gdzie? Kiedy?

Klowni pomogą operowanym dzieciom w Krakowie

Od stycznia tego roku personel medyczny krakowskiego szpitala ma nietypową pomoc przy operacjach małych pacjentów: na bloku działają klowni medyczni. To efekt…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter