NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

GIF wycofuje z obrotu antybiotyk

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofano z obrotu 9 serii produktu leczniczego Amotaks (Amoxicillinum) stosowanego w leczeniu zakażeń bakteryjnych.

Amotaks jest półsyntetyczną penicyliną – antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Preparat stosuje się w leczeniu u dzieci i dorosłych m.in. ostrego zapalenie zatok, zapalenia ucha środkowego, zapalenia migdałków i zapalenia gardła, pozaszpitalnego zapalenie płuc, ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Decyzja o wycofaniu miała związek ze stwierdzeniem braku spełniania wymagań specyfikacji jakościowej w deklarowanym okresie ważności w zakresie zawartości substancji pokrewnych.

Chodzi dokładnie o granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 500 mg/5ml z datą ważności 11.2018. Wycofane numery serii to:

  • numer serii: 011116
  • numer serii: 021116
  • numer serii: 031116
  • numer serii: 041116
  • numer serii: 071116
  • numer serii: 101116
  • numer serii: 111116
  • numer serii: 141116
  • numer serii: 181116

Jak wyjaśnia producent Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A., podczas prowadzenia długoterminowych badań stabilności stwierdzono niewielki wzrost zawartości substancji pokrewnych ponad wymogi Specyfikacji Jakościowej w produkcie leczniczym. Pozostałe wyniki badań są zgodne z wymaganiami specyfikacji. Wycofane serie nie stanowią najprawdopodobniej zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów jednak zgodnie  z procedurą w takiej sytuacji producenci leków są zobligowani do wycofania leku.

źródło: GIF

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Tydzień dla Serca: 17-24 kwietnia 2024

To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i niezwykle pracowitego narządu, ale również, by w praktyce…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter