NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Grypa zagraża sercu

Jak wynika z opublikowanych w The New England Journal of Medicine wyników badania kanadyjskich naukowców istnieje istotny związek między zakażeniami dróg oddechowych, szczególnie grypą, a ostrym zawałem mięśnia sercowego. Dla osób leczących się z powodu chorób układu krążenia oraz osób starszych, grypa jest szczególnie groźna a jednym z najpoważniejszych powikłań pogrypowych jest zapalenie mięśnia sercowego.

Choroby sercowo-naczyniowe to poważny problem zdrowotny. Zalicza się do nich m.in.: chorobę wieńcową (prowadzącą do dławicy piersiowej lub zawału mięśnia sercowego), choroby naczyń mózgowych (np. udar mózgu), nadciśnieniową chorobę serca, niewydolność serca oraz reumatyczną i wrodzoną chorobę serca. Częstotliwość występowania incydentów zagrażających zdrowiu zależy od liczby i rodzaju czynników ryzyka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby układu krążenia są wiodącą przyczyną zgonów na świecie, ponieważ odpowiadają za ponad 30% wszystkich zgonów rocznie i 10% globalnego obciążenia chorobami we wszystkich grupach wiekowych1. Za najczęstszą przyczynę śmierci pacjentów specjaliści uznali chorobę wieńcową.

Grypa i inne zakażenia układu oddechowego znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia i zaostrzenia chorób układu sercowo-naczyniowego. Prowadzą do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia. Każde z powikłań może w konsekwencji doprowadzić do śmierci chorego. Szczególnie narażone są osoby leczące się na choroby układu krążenia oraz osoby starsze” – komentuje prof. dr hab. n. med. Andrzej Ciszewski, ekspert z Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Związek między zakażeniem wirusem grypy a ostrymi incydentami sercowo-naczyniowymi wykazały wyniki różnych badań, lecz większość z nich była ograniczona przez nieprecyzyjne metody rozpoznawania grypy. Niektóre laboratoryjne badania miały niewystarczającą moc statystyczną lub niespójne wyniki.

W styczniu tego roku The New England Journal of Medicine opublikował wyniki badania przeprowadzonego przez kanadyjskich badaczy. Celem analizy była ocena związku grypy z ostrym zawałem mięśnia sercowego. Na podstawie wyników badacze stwierdzili zwiększoną częstość występowania incydentów sercowo-naczyniowych. Liczba hospitalizacji w okresie ryzyka była aż sześciokrotnie większa niż w przypadku okresu kontrolnego (średnio 3,3 tygodniowo w okresie kontrolnym i 20 w okresie ryzyka). Okres kontrolny przypadał na 52 tygodni przed dodatnim wynikiem testu i 51 tygodni po okresie ryzyka, natomiast okres ryzyka od 1 do 7 dnia od uzyskania dodatniego wyniku badania w kierunku zakażenia. Ponadto autorzy badania zauważyli niewielkie, lecz istotne zwiększenie częstości występowania hospitalizacji z powodu ostrego zawału mięśnia sercowego po dodatnim wyniku badania w kierunku zakażenia wirusem RSV. Na podstawie analizy specjaliści doszli do wniosku, że istnieje istotny związek między zakażeniami dróg oddechowych, szczególnie grypą, a ostrym zawałem mięśnia sercowego.

Zdaniem profesora Andrzeja Ciszewskiego z Instytutu Kardiologii w Warszawie pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego występują częściej niż są rozpoznawane.

Objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne i zazwyczaj przypisujemy je osłabieniu po przebytej infekcji, zmęczeniu, przepracowaniu itd. Często też nie kojarzymy objawów kardiologicznych z przebytą przed kilkoma tygodniami infekcją. Jeżeli po infekcji grypowej, z gorączką powyżej 38°C, długo utrzymuje się osłabienie, przyspieszona czy nierówna praca serca i osoba czuje, że dochodzenie do siebie jest dłuższe niż po dotychczasowych infekcjach, to to wystarcza do podejrzenia i konieczności wykluczenia czy nie jest to pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego” – dodaje ekspert.

Oprócz właściwej diagnozy i rozpoznania objawów grypy bardzo ważne jest podejmowanie odpowiednich działań profilaktycznych. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest szczepienie, które minimalizuje możliwość pojawienia się groźnych powikłań pogrypowych. Ponadto zmniejsza liczbę incydentów sercowo-naczyniowych u chorych leczonych wcześniej z powodu chorób układu krążenia. Szczepienie przeciw grypie redukuje ryzyko wystąpienia zawału do 67%2, udaru mózgu do 55%3, a także zgonów z powodów sercowo-naczyniowych do 75%4. W związku z tym, osoby zaliczające się do grup ryzyka powinny poddawać się corocznym szczepieniom. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wskazują, że najlepszym okresem na szczepienie jest wrzesień-grudzień dlatego należy je odpowiednio wcześniej zaplanować.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter