NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

HIV coraz groźniejszy w polskich miastach

Rok 2022 jest w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych przypadków HIV. 1910 – tyle nowych zakażeń HIV odnotowano w Polsce do końca października 2022 roku. To ponad 6 osób dziennie! Tak niepokojących statystyk nie było jeszcze nigdy.

W całym, rekordowym dotychczas, roku 2019 odnotowano 1615 nowych zakażeń HIV. Mniej więcej tyle, co w tym roku do września. Wirus może dotknąć każdego, więc i przebadać się powinien każdy. Żeby o tym przypomnieć, Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences zorganizowały happening: na fasadach domów w 5 polskich miastach wyświetlana jest w tym roku czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV”. Mieszkańcy stolicy zobaczyli ją wczoraj. Ponownie pojawi się 30 listopada, w przededniu Światowego Dnia AIDS. Na ulicach pojawiły się też plakaty zachęcające do robienia testów w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych. Poza Warszawą kokardka przypomina w tym roku o HIV w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Gdyni.

„Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej ‘Res Humanae’ oraz Gilead Sciences już siódmy rok z rzędu wyświetlają na budynkach polskich miast czerwoną kokardkę, żeby przypomnieć, że HIV nadal jest groźny. Nikt nie powinien go lekceważyć. Każdy, kto ma za sobą tzw. ryzykowne zachowanie, czyli po prostu seks bez prezerwatywy, powinien zrobić test. Nie tylko przy okazji Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV, przypadającego w tym roku między 21. a 28. listopada, lecz przez cały rok ” – powiedział Mateusz Liwski, prezes ‘Res Humanae’.

„Człowiek zakażony może uprawiać sport, pracować i mieć satysfakcjonujące życie seksualne. Przy regularnym przyjmowaniu leków poziom wirusa spada tak bardzo, że osoba żyjąca z HIV nie może nikogo zakazić” – powiedział Grzegorz Jezierski, koordynator działającego od 2020 roku projektu Buddy Polska, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci. – „Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie – leczenie, a po trzecie – odwaga do życia bez lęku. Przypominają o tym osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, nasi wolontariusze: 11 osób działających w ramach projektu Buddy Polska. Wspierają osoby przestraszone diagnozą i tłumaczą, że ten wirus może być tylko chorobą przewlekłą, o ile jest leczony”.

„HIV to nie jest wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie. To dlatego przed Światowym Dniem AIDS wspólnie z Fundacją ‘Res Humanae’ wyświetlamy czerwone kokardy HIV na ulicach polskich miast, to dlatego metropolie na całym świecie, w tym Warszawa, dołączają do inicjatywy Fast Track Cities, to dlatego wolontariusze Społecznego Komitetu ds. AIDS pomagają nowo zdiagnozowanym kolegom. Jeśli będziemy działali razem, pokonamy HIV i powstrzymamy groźną falę wznoszącą, na której od kilku lat znajduje się w Polsce ta epidemia” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Powiązane artykuły
Aktualności

Bezpłatne badania poziomu cukru

Skorzystaj z bezpłatnego badania poziomu cukru we krwi w swojej miejscowości i odbierz materiały edukacyjne. Trwa ogólnopolski program profilaktyczny Narodowe Badanie Poziomu…
Aktualności

Zaprojektuj plastry na sensor monitorowania cukrzycy

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Cukrzycy (World Diabetes Day) przez cały listopad osoby chore na cukrzycę oraz ich bliscy łączą siły…
Aktualności

Będzie lepsza opieka nad uczniami z chorobami alergicznymi w szkole

W lutym br. eksperci Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, na zlecenie Ministerstwa Zdrowia,  opracowali dokument zawierający zalecenia dotyczące postępowania u dzieci i młodzieży z…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.