NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacje

Innowacyjna technologia zlikwiduje kolejki w przychodniach

Starzejące się społeczeństwo będzie wymagać częstej, okresowej kontroli zmysłów, w tym także zmysłu równowagi, smaku i węchu, których zaburzenia mogą być sygnałem świadczącym o poważnych chorobach, a dysfunkcje znacznie zmniejszają komfort życia. Równy i powszechny dostęp do badań przesiewowych może zostać zagwarantowany dzięki innowacyjnemu projektowi badawczemu, w ramach którego powstaje zautomatyzowana kapsuła do badania zmysłów.

Idea wprowadzenia powszechnych badań przesiewowych wzorku i słuchu dla osób w każdym wieku w Polsce, gdzie na wizytę u okulisty czeka się miesiącami, a nawet latami, wydaje się utopijna. Wyjściem może okazać się nowatorski projekt mobilnej kapsuły do badania zmysłów, będącej zintegrowanym systemem badań schorzeń narządów zmysłów, czyli słuchu, wzroku, mowy, równowagi oraz powonienia.

Kapsułę tworzy Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, a opracowaniem narzędzi informatycznych umożliwiających przeprowadzenie badań w kapsule zajmowała się warszawska firma CONET. Pomysł kapsuły powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie przekładania tradycyjnych metod leczenia na rozwiązania komputerowe. Kapsuła, jako urządzenie mobilne obsługiwane samodzielnie przez pacjenta, rozwiązuje częściowo problemy ograniczonego dostępu do specjalistów oraz wydłużających się kolejek.

Po przeprowadzeniu testów i wprowadzeniu ostatecznych poprawek, kapsuły będą mogły służyć pacjentom, zarówno dzieciom, jak i dorosłym, jako narzędzia badań przesiewowych oraz testów poprzedzających wizytę u specjalisty. Ideą kapsuły jest również dostosowanie jej do potrzeb osób z niepełnosprawnością, w tym na wózkach inwalidzkich. System ankiet dostępny jest dla osób niewidzących i nie mogących posługiwać się myszką, gdyż rozpoznaje mowę pacjenta, pytania i odpowiedzi są wypowiadane przez kapsułę, zaś pacjent odpowiada wprost do mikrofonu.

– Od lat jesteśmy liderem rozwiązań dla biznesu, więc digitalizacja procesów biznesowych i przez to ułatwiane ludziom pracy, to nasza codzienność. W przypadku tego projektu zrobiliśmy niemal to samo: procedury badań, na przykład znanego wszystkim badania wzroku polegającego na odczytywaniu literek z oddalonej od pacjenta planszy, przenieśliśmy do świata nowych technologii. Dzięki temu udało się stworzyć badanie dokładniejsze, takie, którego nie da się oszukać. Dodatkowo podczas jednej wizyty w kapsule pacjent może wykonać cztery badania: ostrości widzenia z bliży i z dali, wrażliwości na kontrast i widzenia barw, podczas gdy wizyta u okulisty kończy się jednym badaniem. Kapsuła to rozwiązanie, które pomaga poprzez ułatwienie i upowszechnienie dostępu do dokładnych, certyfikowanych testów- mówi Semko Doktór prezes firmy CONET.

Kapsuła i podobne rozwiązania to przyszłość medycyny, szczególnie w obliczu rosnących potrzeb spowodowanych starzeniem się społeczeństwa. Ale nie tylko. Kapsuły postawione na przykład w urzędach miast czy też centrach handlowych ułatwią dostęp wszystkim, którzy niepokoją się o stan swojego słuchu czy też wzroku, zaś w szkołach, w ciągu kilku dni, pozwolą na przebadania kilkuset dzieci i skierowanie ich, w razie potrzeby, do odpowiedniego specjalisty. Kapsuła będzie mogła również działać w każdej przychodni, zaś badanie w niej wykonywane zastąpi standardowe badanie wzroku z tablicą w gabinecie lekarskim. Dzięki nowym technologiom takie rozwiązanie to nie obrazek z filmu futurystycznego, ale perspektywa, które może się zrealizować już w niedalekiej przyszłości.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter