NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZPACJENT

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu musiał powstać

Dziś mija 28 lat od utworzenia Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS), który został oficjalnie powołany do życia 9 stycznia 1996 roku.

Historia tego miejsca zaczęła się ponad 30 lat temu – gdy utworzono pierwszy w Polsce, a drugi w Europie, Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center”. Bazując na dorobku naukowym, klinicznym i organizacyjnym tego ośrodka, prof. Henryk Skarżyński w 1996 roku opracował program i zainicjował utworzenie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W 2003 roku, po wielu latach jego starań i wcześniejszych prac, została oddana pierwsza, a w 2012 druga część druga część Światowego Centrum Słuchu. Obie inicjatywy były wsparte wypracowanymi przez Fundację Rozwoju Medycyny „Człowiek-Człowiekowi” oraz zespół Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Doskonale pamiętam dzień 9 stycznia 1996 roku. To był wtorek, tak jak dziś. Na moim biurku znalazł się akt powołania Instytutu podpisany przez prof. Jacka Żochowskiego – ministra zdrowia, prof. Grzegorza Kołodkę – ministra finansów oraz prof. Aleksandra Łuczaka – przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych. To był dokument niezwykle ważny, bo dawał nam zielone światło do działania, pracy i rozwoju. Byliśmy wówczas kilkunastoosobową grupą przyjaciół, których łączyły entuzjazm, a także marzenia o stworzeniu ośrodka leczenia zaburzeń słuchu na najwyższym poziomie. Udało się. Za tym sukcesem stało jednak ogromne poświęcenie, samodyscyplina i determinacja. Pracowaliśmy wówczas po kilkanaście godzin na dobę, w różnych warunkach, bo wiedzieliśmy, że mamy ważny cel do osiągnięcia – wspomina prof. Henryk Skarżyński, dyrektor i twórca Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

Praca, co często podkreślam, jest moją pasją. Zawsze miałem jeden cel: pomagać chorym. Wiedziałem, że wielu z moich pacjentów nie będzie miało szans na powrót do zdrowia i świata dźwięków, jeśli nie otrzymają odpowiedniego leczenia. To z myślą o nich opracowałem i wdrożyłem w 1992 roku program implantów ślimakowych, a w 1993 roku utworzyłem pierwszy w Polsce, a drugi w Europie Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center”, na bazie którego powołano IFPS – wspomina profesor.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu był tworzony od podstaw według pomysłów, programu i założeń niewielkiej grupy naukowców, lekarzy, inżynierów i specjalistów różnych dziedzin pracujących pod kierunkiem prof. Henryka Skarżyńskiego, który swoim entuzjazmem i wiarą w powodzenie tego przedsięwzięcia zarażał innych. To było ogromne wyzwanie.

Pierwszy rok pracy zespołu prof. Henryka Skarżyńskiego nie należał do najłatwiejszych. – Do dyspozycji mieliśmy w jednym z warszawskich szpitali mały pokój i zabudowaną wnękę na korytarzu, w której odbywały się zajęcia rehabilitacyjne. Warunki były tam na tyle trudne, że w ciągu miesiąca przygotowałem założenia stworzenia miejsca, gdzie będziemy mogli pomagać chorym w warunkach godnych – wspomina prof. Henryk Skarżyński. Wówczas zaczęła się wędrówka po różnych instytucjach i urzędach w poszukiwaniu środków na realizację celu i ludzi, którzy chcieliby wesprzeć tę inicjatywę.

Dzięki wsparciu Jacka Kuronia, wówczas ministra pracy i polityki socjalnej, doszło do spotkania prof. Henryka Skarżyńskiego z prezesem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To profesor w imieniu przyjaciół z medycyny i innych dziedzin Fundacji Rozwoju Medycyny „Człowiek-Człowiekowi” złożył propozycję wybudowania siedziby specjalistycznego ośrodka od podstaw.

Dzięki staraniom Fundacji został nabyty teren w Kajetanach pod Warszawą i wybudowana pierwsza część kompleksu Centrum. Po utworzeniu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, z inicjatywy prof. Henryka Skarżyńskiego wspomniany kompleks został przekazany nieodpłatnie dla potrzeb IFPS.

Zanim jednak plan ten został zrealizowany, udało się, dzięki współpracy z PFRON-em, zagospodarować niemal całe piętro budynku mieszkalnego przy ul. Grójeckiej, w którym mieściły się m.in. biura PFRON. – W ciągu trzech miesięcy pomieszczenia zaadaptowaliśmy na potrzeby ośrodka tak, by w pierwszą rocznicę przeprowadzenia pierwszej w Polsce operacji wszczepienia osobie niesłyszącej implantu ślimakowego, 14 lipca 1993 roku, Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochlear Center” mógł zacząć działać – wspomina profesor.

W czasie, gdy trwały przygotowania do budowy, w pustym szpitalu przy Hucie Warszawa zaadaptowano przestrzeń na potrzeby IFPS. W 1997 roku Fundacja Rozwoju Medycyny „Człowiek – Człowiekowi” rozpoczęła budowę nowej siedziby Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Akt erekcyjny podpisali: prof. Józef Zwisłocki, wnuk Ignacego Mościckiego, prezydenta RP jako Honorowy Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Naukowego; Józef Oleksy, premier RP; Karol Świątkowski, prezes PFRON oraz prof. Henryk Skarżyński, dyrektor IFPS.

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu musiał powstać, bo na leczenie czekały tysiące pacjentów z zaburzeniami słuchu. Stworzenie nowoczesnego ośrodka kliniczno-naukowego to była dla wielu osób ogromna, a czasem jedyna szansa na powrót do zdrowia, świata dźwięków, sprawności i pełni życia. Spełniliśmy ich marzenia, by być zdrowym – podsumowuje prof. Henryk Skarżyński.

Od 2003 roku w Kajetanach wykonywanych jest około 20 tys. procedur chirurgicznych – najwięcej w świecie. Centrum stale się rozwija i corocznie są pokonywane kolejne kroki milowe w tym obszarze medycyny. To tu wykonano wiele pionierskich w skali światowej operacji, uruchomiono unikalne formy szkolenia, podjęto nowe wyzwania naukowe, dokonano wielu przełomowych odkryć. – To, co mnie cieszy najbardziej, to fakt, że polscy pacjenci mają dostęp do najnowszych technologii jako piersi lub jedni z pierwszych w świecie – dodaje prof. Henryk Skarżyński.

28 lat Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu
około 4 500 000              konsultacji i badań
ponad 558 000                procedur chirurgicznych
ponad 23 000                  wystąpień naukowych
ponad 12 500                  wszczepionych implantów słuchowych
ponad 1 450                     nagród i wyróżnień

Zobacz także: 25 lat Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu – jak zmieniała się polska otolaryngologia Światowe Centrum Słuchu. Dyrektor: profesor Henryk Skarżyński (ifps.org.pl)

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
PACJENTAktualności

90% osób 56+ chce mieć aptekę dyżurującą w swojej okolicy

Środowisko pacjenckie coraz częściej zwraca uwagę na pogarszającą się dostępność aptek, którą szczególnie odczuwają osoby starsze oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości. Według najnowszego…
Żyj zdrowoPACJENT

Złe wieści dla miłośników „dymka”

Co 6 sekund na świecie ktoś umiera z powodu palenia. Łącznie w ciągu roku odchodzi około 6 mln ludzi, w Polsce to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *