NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZWszechstronny lekarz

Inteligentne bakterie skórne to nowa broń w leczeniu

Eksperymentalne badanie przeprowadzone przez Translational Synthetic Biology Laboratory of Pompeu Fabra University (Hiszpania) wykazało, że pewien rodzaj bakterii skóry może być skutecznie zmodyfikowany tak, aby wytwarzał białko mające zdolność regulowania produkcji sebum.

Międzynarodowe badania prowadzone przez Laboratorium Translacyjnej Biologii Syntetycznej Wydziału Medycyny i Nauk Przyrodniczych (MELIS) na Uniwersytecie Pompeu Fabra zakończyły się ważnym sukcesem. Udało się zmodyfikować bakterie Cutibacterium acnes tak, by służyły do produkcji i wydzielania cząsteczki umożliwiającej leczenie objawów trądziku. Zmodyfikowana bakteria została zwalidowana na liniach komórkowych skóry, a jej działanie potwierdzono w eksperymentach prowadzonych na myszach. Odkrycie to otwiera drzwi do poszerzenia możliwości leczenia nieuleczalnych bakterii w chorobach skóry, a być może także w innych chorobach.

Wyniki badań, opublikowane 9 stycznia w czasopiśmie „Nature Biotechnology”, pokazują, że naukowcy z powodzeniem edytowali genom bakterii Cutibacterium acnes, aby wydzielić i wytwarzyć białko NGAL, o którym wiadomo, że jest mediatorem leku przeciwtrądzikowego, izotretynoiny, która, jak wykazano, zmniejsza wydzielanie sebum poprzez indukowanie niszczenia sebocytów (komórek gruczołu łojowego).

Opracowaliśmy terapię miejscową z ukierunkowanym podejściem, wykorzystując to, co natura już posiada. Opracowaliśmy bakterię, która naturalnie występuje w skórze i sprawia, że wytwarza ona to, czego potrzebuje zdrowie człowieka. W naszym badaniu skupiliśmy się na leczeniu trądziku, ale właściwości tej bakterii można rozszerzyć na kilka innych wskazań – mówi Nastassia Knödlseder, pierwsza autorka badania, z Department of Medicine and Life Sciences, Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie.

Bakteria komensalna Cutibacterium acnes ludzkiej skóry jest Gram-dodatnią, nieprzetrwalnikującą, beztlenową, nieurzęsioną bakterią o kształcie pałeczki, która znajduje się głównie w mikroaerofilnych głębszych częściach zdrowych pęcherzyków, w kontakcie z keratynocytami pęcherzykowymi i komórkami w przewodzie łojowym. Po raz pierwszy została uznana za bezpośrednią przyczynę trądziku w 1896 roku. Jednak na początku lat 60. XX wieku zidentyfikowano ją jako część normalnej flory skóry człowieka, w podobnych stężeniach u pacjentów z trądzikiem i osób bez trądziku. Cutibacterium acnes reprezentuje paradygmat bakterii komensalnej skóry rezydującej w zdrowej skórze człowieka, która może być również etiologicznie związana z trądzikiem (niezakaźną, przewlekłą chorobą zapalną skóry).

Więcej w „Nature Biotechnology”.

Źródło: eurekalert.org; springer.com
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
LEKARZAktualnościPACJENTSystem

Co dalej z Krajową Siecią Onkologiczną?

We wtorek 20 lutego sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). – Żeby spełnić oczekiwanie…
LEKARZInnowacje

Księżycowy układ odpornościowy

Jest niezwykle silny. Szybko gromadzi zespoły komórek, aby eliminować zagrożenia wewnątrz organizmu. Czasami trafia niestety w niewłaściwy cel. Choroby autoimmunologiczne, takie jak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *